Göçmen Kuşların Göç Yolları Haritası

Konusu 'Hayvanlar hakkında' forumundadır ve Lavinia tarafından 30 Eylül 2013 başlatılmıştır.  1. Göçmen kuşlar farklı iklimleri farklı coğrafyalarda geçirirler. Dünyada her yıl 50 milyar kuşun göç ettiği tahmin ediliyor. Ülkemizden ise her yıl yaklaşık 500 bin civarında yırtıcı ve süzülen kuş türünün göç ettiği söyleniyor.
    Kuşların göç etmesini sağlayan birçok neden vardır. Bunlardan biri günlerin uzayıp kısalmasıdır. Günlerin uzunluklarında oluşan değişiklikler kuşların hormon sistemleri üzerinde etkilidir. Kuşların yıllık göçlerinin zamanlaması, yuvadaki genç bireylerin en bol besinle karşılaşacakları dönemle eş zamanlıdır.
    Göçmen kuşların birçoğu göç için ihtiyaçları olan enerjiyi sağlamak için uzun yolculuğa çıkmadan önce ne bulurlarsa yiyerek vücutlarında yağ depolayarak sağlarlar. Kuşların ayaklarını halkalama metoduyla, radar veya uçaklarla takip ederek, birçok türün göç yollarının haritaları çıkarıldı.
    En uzun göç yolunu, deniz kıyı kırlangıcı katediyor. Deniz kırlangıçları her yıl, kuzey kutbundan Antarktika'ya oradan da geriye doğru bir yolculuk yaparlar. Kutup buzlarında yaklaşık 15.000 km yol katederler. Kırlangıçların göç ederken tamamladığı daire yaklaşık 40.000 km'ye yaklaşır.
    Uzun kanatlı yelkovan kuşları, güney yarım küreye mahsus göçmen kuşlardır. Üreme bölgeleri olan Avustralya'nın güneyinden göç ederek, Kuzey Pasifik'in kutup bölgesine gelirler. Bu göçün gidiş dönüşü 30.000 km'yi bulur.