Google Kuruluş Tarihi

Konusu 'Web rehberi' forumundadır ve webkolik tarafından 26 Eylül 2012 başlatılmıştır.

 1. webkolik

  webkolik Süper moderatör Yönetici


  Google Kuruluş Tarih

  Google Kuruluşu Tarihi

  1996 Ocak ayında Kaliforniya'da Stanford Üniversitesi'nde doktora öğrencileri Larry Page ve Sergey Brin'in araştırma projesi ile Google'ın kuruluş aşaması başladı.
  Arkadaş olan Larry Page ile Sergey Brin, Google’ı 27 Eylül 1998 yılında 1 milyon dolar yasal sermaye ile kurdu. Google’ın değeri 2009 itibari ile 163 milyar Amerikan doları.Bu rakam ABD borsalarının en büyük 5. Şirketi olduğunu göstermektedir.
  Arama motorları ile yapılan aramalarda,çıkan sonuçlar; aranan kelimelerin anasayfada kaç kez görüldüğü mantığı ile sıralanıyordu.Ama Google siteler arası ilişkilerin analizi konusunda çok daha elverişli iki sistem kuramı ortaya koydu.
  Bu yeni teknolojiye PageRank adı verildi.Bu sisteme göre sayfa dizinlerinin orijinal site ile olan bağlantı dönüşümleri belirlenerek; siteler, gösterilen ilgiye göre sıralanıyordu.

  Google'ı kuran Page ve Brin yeni oluşturdukları arama motoruna ilk olarak "BackRub" adını koydu.Çünkü siteler için geri bağlantıların kontrol edilmesinin önemini tahmin edebiliyorlardı.Ama daha sonra, "googol" kelimesi üzerinde orijinal bir imla değişikliği yapılarak, bu arama motoru Google olarak adlandırıldı.

  Google arama motoru ile insanlara büyük bir bilgi kaynağının sunulduğunu belirtmek için bu isim konulmuştu.Anlamı googol on üzeri yüz rakamını ifade ediyordu.
  Başlangıçta Google; Stanford Üniversitesi'nin alt-alan adı olarak google.stanford.edu alan adını kullandı.
  Bugün kullandığı alan adını 15 Eylül 1997'de etkinleştirdi. 4 Eylül 1998'de Google şirketi resmen kuruldu.

  Kaynak: tr.wikipedia