Göz kırparken filmin ne kadarını kaybediyoruz

Konusu 'Bunları biliyormuydunuz' forumundadır ve webkolik tarafından 18 Nisan 2012 başlatılmıştır.

 1. webkolik

  webkolik Süper moderatör Yönetici  Hiç düşündünüz mü Sinema filmi izlerken kırptığımız gözler ne kadar izleme kaybına neden oluyor.?

  Siz düşünmediyseniz Tokyo Üniversitesinden araştırmacılar göz kırparken filmin ne kadarını kaybediyoruz diye düşünmüş olacak ki :eek: sonuç oldukça şaşırtıcı çıkmış.Yapılan araştırmaya göre filmlerin onda birini görmüyoruz!.:eek:


  [​IMG]

  Tokyo Üniversitesinden Tamani Nakano ve çalışma arkadaşları film izleyen Gönüllülere klasik sinema filmlerinden başka sessiz sinema, akvaryum filmi, sesli kitap gibi yayınlar da izletilmiş.
  Gönüllülerin heyecanın düştüğü sahnelerde daha çok göz kırptığı, izleyenlerin filmin heyecanına göre birlikte göz kırptığı ya da dikkat kesildiği ortaya çıktı.
  Aslında çok da şaşırtıcı olmayan bu bulgular yine de araştırmanın önemli bir parçasıydı. Topluluğun farkında olmadan uyumlu tepkiler gösterdiği kaydedilmiş.
  Bu araştırma sonucunda insanların film izlerken ne düşündüğünü anlamak mümkün olacak. Ayrıca filmin göz kırparken kaçırılan kısımlarını anlamak da mümkün olacak.

  Araştırmacılara göre göz kırpma esnasında beyine 450 mili saniye boyunca görüntü gitmiyor.
  Bu da ortalama olarak dakikada 6 saniye kaybettiğimizi gösteriyor.

  Sonuç olarak 150 dakikalık bir film için düşündüğümüzde ise filmin 15 dakikasını hiç görmediğimiz anlaşılıyor!..
    2. Cevap: Göz kırparken filmin ne kadarını kaybediyoruz

  O çekik gözlüler herşeyi düşünürler. :D Biz daha bir eğitim sistemimizi rayına oturtamamışken onlar daha neler bulur neler... :rolleyes: