Göz kuruluğu nasıl anlaşılabilir?

Konusu 'Sağlıklı Yaşam' forumundadır ve Elif tarafından 13 Kasım 2012 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Göz Kuruluğu Hastalığı Nasıl Anlaşılır?

  Eğer vaktimizin çoğunu ekran başında geçiriyorsanız gözlerinizin hastalıklara yakalanma riski yüksektir.Bu hastalıkların başında ''göz kuruluğu'' geliyor.
  Gözünüzde batma, kızarma, kumlanma ve yanma gibi şikayetleriniz varsa, gözünüzün çabuk yorulduğunu hissediyorsanız nedeni göz kuruluğu olabilir. Erken dönemde tedavi edilmediği takdirde görme kayıplarına kadar giden ciddi rahatsızlıklara sebep olan göz kurluğu tedavisi için çeşitli ilaçlar ve tedavi yöntemleri kullanılabiliyor.
  [​IMG]

  Kronik bir rahatsızlık olan göz kuruluğuna karşı uzmanlar uyarıyor.Kısaca gözlerimizin yapısından bahsedecek olursak;

  Gözyaşının temel görevleri; gözün şeffaf ön yüzeyi olan korneanın sinirlerinin tahriş olmasını engellemek ve gözün net, rahat görüşünü sağlamaktır. Gözün ön tabakasını kaplayarak pürüzsüz hale getiren gözyaşı, gözün oksijen almasını ve beslenmesini sağlar. Yapısında bulunan maddeler sayesinde dışarıdan gelen hastalıklara karşı gözün savunma bariyeridir ve yabancı maddelerin göze teması durumunda gözü yıkayarak temizler. Adeta gözün kalkanı olan gözyaşı eksikliği gözde uzun vadede ciddi problemlere hatta körlüğe gidebilecek durumlara yol açabilir.
  Bu nedenle ciddi olarak değerlendirilmesi ve tedavi edilmesi gereken bir durumdur.
  Klimalı ortamlar ve uzun süre bilgisayar başında kalmak göz kuruluğunu tetikliyor.Ekran başında ve ofiste çalışanların düzenli aralıklarla göz kontrolü yaptırmaları gerekir.

  Bunun yanında açık hava şartlarında çalışanlar için de belli riskler mevcuttur. Küresel ısınma ile birlikte atmosferin de değişmesi açık hava şartlarında çalışanlarında da benzer durumların ortaya çıkmasına sebep olabilmektedir. Uzun süreli kontakt lens kullanıcılarının da göz kurluğu konusunda dikkatli olması gerekmektedir. Tıpkı cilt ve saçta olduğu gibi, gözyaşı miktarımızda yaşın ilerlemesiyle birlikte azalma görülür. Göz kuruluğu hem erkekleri hem de kadınları her yaşta etkileyebilse de, rahatsızlık kadınlar arasında, özelikler menopozdan sonra daha yaygın olarak görülmektedir. Göz kuruluğu olan hastaların romatolojik hastalıklar yönünden de tetkik edilmesi gereklidir.

  Göz kuruluğu tedavisinde öncelikle bulunulan odanın nem oranı arttırılmalı, güneşli ortamlarda güneş gözlüğü kullanılmalıdır. Sık aralıklarla kullanılan suni gözyaşları tedavisi ile göz ıslaklığını temin etmek yani gözyaşını arttırma ya da kaybını azaltılabiliyor.
  Ancak suni gözyaşları orta ve az dereceli kuruluklarda yeterli olup daha ileri durumlarda yeterli olmayabilir. Gözyaşı kanallarına gözyaşı kaybını azaltmak adına geçici olarak tıkaç takılması, aynı bölgenin kalıcı olarak tıkaçlarla kapatılması ve daha da ileri durumlarda ise temel olarak kanser tedavisinde kullanılan ilaçların seyreltilmiş hallerinden oluşan ilaçlarla gözyaşı salgılama sisteminin yeniden düzenlenmesi gibi yöntemler uygulanmaktadır. Kanser ve vücudun savunma mekanizmasının dengesini bozan (otoimmun) hastalıklarda kullanılan siklosporin A'nın sulandırılmasıyla elde edilen ilaç, göz kuruluğunun tedavisinde de kullanılıyor.
  Op. Dr. Tamer Haytoğlu
  Bursa Dünyagöz ​