Göz tansiyonuna dikkat

Konusu 'Sağlıklı Yaşam' forumundadır ve Elif tarafından 25 Ocak 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin  Göz tansiyonuna dikkat edin!
  Halk arasında göz tansiyonu olarak bilinen glokom, bir çok insanı etkileyen ve gizlice ilerleyen bir göz hastalığı..

  Glokom (Göz Tansiyonu)
  Glokom anlamı göz sinirinin hasarlanmasına denir.Görme sinirinin hasarı ile meydana gelen hastalığın en önemli özelliği sinsice gelişmesi. Çünkü görme alanını daraltarak ilerleyen hastalık dikkat edilmezse ilerde kör olmaya neden olur. Kişi bunu farkedemez çünkü görme keskinliği en son aşamada etkilenir. Hastanın başlangıçta görme alanı daralarak çok sınırlı bir alanda görmeye başlar. Dürbün gibi bir noktadan bakar gibi..En sonunda göz adacık denilen alanı da kaybettiğinde tamamen kör oluyor.
  [​IMG]
  Göz Tansiyonu nedenleri

  Göz içi basınç yüksekliği görme sinirine zarar vermeye başladığı anda glokom gelişir. Genetik faktöre de bağlı gelişen, Glokomun gelişiminde en büyük faktör göz içi basınç yüksekliğidir. Diğer büyük bir risk faktörü de yaşla ilgilidir. Çünkü 40 yaşın üzerinde bu risk artar. Ailede göz tansiyonu olan kişilerin mutlaka o yaşa gelmeden göz taramasından geçmeleri gerekir.

  Glokomun Belirtileri nelerdir?

  Glokom'un sinsi bir hastalık olduğunu belirten doktorlar, hastalığın net bir belirtisinin olmadığını söylüyor.Ancak bazı hastalarda gözde hare, ışık ve bulanık görme gibi şikayetlerle farkedilebilir.

  Göz tansiyonunun tedavisi, çeşitli damla ve ağızdan alınan ilaçlarla mümkün.Ama bu tedaviler sonuç vermezse eğer cerrahi müdahalede bulunulur.