Graham Bell Kimdir Ne Yapmıştır

Konusu 'Bilgi bankası' forumundadır ve Demir tarafından 6 Nisan 2014 başlatılmıştır.

 1. Graham Bell Kimdir Hayatı Hakkında Bilgi

  Alexander Graham Bell isimli mucidimiz aslen İskoçyalı olup Amerika vatandaşı bilim adamıdır. Tarihe geçmesine neden olan buluşu ile anılır. Telefonu icat eden bilimadamı olarak bilinmektedir.
  Telefonun bulunuşunun yapılması ile icadın patentini Graham Bell 1876 yılında aldı. Bell kendisine ait Telefon Şirketi’ni 1877 yılında kurdu kurdu ve bu tarihin ilk telefon şirketi oldu.

  Bell tarafından kurulan Bu şirket Amerika’nın en önemli ve büyük şirketlerinden biridir. Graham Bell sadece telefonun patentini almakla kalmadı, o çok yönlü bir araştırmacı ve mucitlerden biriydi. Edison tarafından icat edilen ve kendisinin geliştirdiği fonograf için 1 , ayrıca hidro uçaklar için 4 , geliştirdiği hava araçları için 5 , ve selenyum piller için de 2 adet patenti bulunmaktadır.
  Graham Bell’in babası kendisini sağır ve dilsizlerin iletişim problemlerini çözmek için uğraşmaya vermişti. Bundan ötürü, küçük yaşlarından sonra bu konu üzerine çalışmalar yapmış ve daha sonraları oldukça fazla işine yarayacak olan ses bilgisi konusunda yararlı bilgiler edinmiştir. Graham Bell de kendisini, sağır olan öğrencilerin,iletişim kurmaları için ve dolaylı olsa da, seslerin dünyasını anlamalarına ve yaşamalarına verdi bunun için de ilk kez Boston’da bulunan Sağır ve Dilsizler Okulunda görev yapmaya başladı.
  Oldukça yetenekli bir mucit olan Bell boyut olarak çok büyük olan üç boyutlu kutu biçimdeki olan uçurtmaları kullanarak insanları taşımayı başarmış ve bu çalışması yalnızca deneme yaptığı yerdeki istasyonun yanında bulunan ırmağı karşıdan karşıya geçebilmek amacıyla kullanmıştır. Bell, kutu şeklindeki uçurtmadan örnek alarak ilk hidrofil botu icat ederken Wright Kardeşlerin uçuş konusundaki denemeleri ve uçak tasarımı araştırmaları Birinci Dünya Savaşı’nın sonlarına kadar sürmüştür.
  Mucitliğinin yanı sıra Oxford Üniversitesi’nde misafir öğretmen olarak eğitim faaliyetlerinde görev aldı. İngiltere’de aldığı işitme fizyolojisi ile ilgili kitabı okudu. Bu kitap sonrasında İnsan sesinin bir tel üzerinden başka bir yere aktarılabilineceği fikri üzerinde görüler zihninde belirmeye başladı. Bu sırada bazı bilim adamları da bu tür konularla ilgili araştırmalar yapıyordu. İlisha Gray bu bilim adamlarından sadece bir tanesiydi. İngiletere’den geri dönen Graham Bell, Boston Üniversitesi’nde Fizyoloji profesörlüğü görevine başladı. Teorik bilgilerini artık teknik bilgilerle birlikte hayata geçirmeye ve sağırların duymalarına yardımcı olacak aletler yapmak için çalışmalara başladı. Bu çalışmalar için Thomas Watson adında bir elektrik mühendisi ile beraber çalıştı. Çalışmalarını finanse etmek için destek aldığı da oldu. Bilimsel araştırmalarını yürütmek amacıyla maddi olarak yardım gerektiğinde ise Avukat Gardnier Greene Hubbart yardım etti.