Gram Pozitif Nedir? Kısaca

Konusu 'Biyoloji' forumundadır ve Chanyeol tarafından 20 Temmuz 2016 başlatılmıştır.

 1. Chanyeol

  Chanyeol Süper moderatör Yönetici

  Gram Pozitif

  Gram pozitif, gram boyama bakteri hücre duvarında bulunan yapısal farklılıkların incelenmesidir. Prosedüründen geçtikten sonra mikroskop altında mavi siyah mor renk alan bakterilere verilen isimdir bu rengin sebebi gram pozitif bakterilerin hücre duvarlarının kristal viyole karışımını tutması sebebiyledir Orijinal bakteri sınıflandırmasında gram pozitifler firmikütler şubesini oluştururlar frikikler şubesi çok geniştir ve içerdiği kime ünlü familyalar şöyledir; listeria, bacillus, streptecoccus, staphylococcus, clostridium ve enterococcus familyaları yer alır. Burada bulunan Mycoplasma grubunda üyesi olduğu mollikütleri içine alınması için genişletilmiştir bu bakteriler hücre duvarına sahip olmadıkları için gram boyasıyla boyanan mallar ve boyanabilen türlerinden geliştikleri varsayılar.

  Antinobacteria gram pozitif grubunun yer alan bir başka üyesidir. Antinobacteria ve firmikütler, içerisinde bulunan DNA sebebiyle düşük ve yüksek C+G miktarı sebebiyle sitozin ve guanin grupları olarak adlandırılır. İkinci hücre zarına sahip olmamaları ve sterollere sahip olması nedeniyle bu şubelerin ökaryotların ataları oldukları ileri sürülür. Deinococcus thermus grubu bakterileri yapıları bakımı ile gram negatif bakteriler ile aynı olmasına rağmen boyama şekilleri sebebiyle gram pozitif olarak sayılırlar. Hem gram pozitif bakterilerin de hem de gram negatif bakterilerinin s tabakası denen ayrı bir zarları bulunmaktadır. Gram negatiflerde s katmanı dış zara yapışık olarak bulunurken; gram pozitifte ise s katmanı peptidoglikan tabakasına yapışık olarak bulunur. Gram pozitifin kendine has bir özellik gözlenir. Hücre duvarlarında teyikoik asit bulundurmaları ile gözlenirken; lipoteyikoik asit denen özel teyikoik asit türünün lipit kısmı peptidoglikan tabakasının hücresine demirlenmesinde yardımcı olur

  Gram pozitif özellikleri
  Genellikle gram pozitif bakterilerde sitoplazmik zar yani membran bulunur. Polisakkarit kapsül ve oldukça kalın olarak bulunan hücte duvarı vardır. Gram pozitif bakterilerde eğer filagellum bulunuyor ise bunu korunmak için iki halka şeklinde bulunur. Gram negatif bakteriler ise bunun karşılığında dört halkalı yapı bulunduğu ve bunların sadece bir membran tabakası bulunur. Gram pozitifler şelat yapıcı ajan olarak ve bazı durumlarda yapışmayı sağlamakla görevli olan teikoik Asitler ve lipotekoik asitler içerir.