Gregor Mendel Kimdir

Konusu 'Hayat hikayeleri' forumundadır ve Lavinia tarafından 19 Temmuz 2012 başlatılmıştır.

 1. Gregor Mendel Hayatı

  Gregor Mendel Biyografisi

  Gregor Mendel 20 Temmuz 1822 tarihinde Avusturya'da dünyaya geldi. Annesinin adı Rosine, babasının adı Anton olan Mendel Alman asıllı bir ailenin çocuğu olarak doğdu. Mendel çocukluğu boyunca bir bahçıvan olarak çalıştı. Mendel, üniversite öğreniminden sonra bir din adamı olarak Moravya'da yaşamını sürdürdü. 1854 yılında Brünn'e dönerek bir teknik lisede öğretmenlik yapmaya başladı. 19. yy. ortalarında Darwin'in doğal ayıklanma kuramının yayıldığı sıralarda canlı bir türün özelliklerinin kendisini izleyen döllere nasıl aktarabildiği sorunu yeni bir yoğunlukla ortaya çıkmıştı.

  [​IMG]

  Biyoloji bilginleri özellikle bitkibilimciler harcadıkları çabalara karşın bu sorunu aydınlatamıyorlardı. Mendel 1858 yılında canlı bir türün özelliklerinin kendisini izleyen döllere nasıl aktarabildiği sorunu ile ilgili deneylere başladı. 8 yıl sonra sonuca ulaşabildi. Bezelyelerle yaptığı deneylerde bitkinin uzun boylu ya da cüce, çiçeklerin ve yaprak koltuklarının renkli ya da renksiz, tohumlarının sarı ya da yeşil, düzgün ya da buruşuk olması gibi karşıt özelliklerden birini kuşaklar boyu taşıyan saf soylar elde etmeyi başardı. Ardından bunları kendi aralarında çaprazladı. Sonuçta gözle görülür ölçüde belirgin olan bu iki seçenekli özelliklerin saf soylar ile melez döllerde temel kalıtım birimleri aracılığıyla ortaya çıktığını ve her özellik için bir çift genin bulunduğunu öne sürdü. Bu Mendel yasalarının temel ilkesi melez döllerin üreme hücrelerinde yarısı anneden yarısı babadan alınmış kalıtım birimlerinin bulunmasıdır.

  “Mendel’in bağımsız çeşitler” diye bilinen yasasına göre döllenmede iki cinsiyetin her birinden gelen tek faktörler birbiriyle bağımsız ve rastgele birleşirler. Mendel başka bitkiler üzerinde yaptığı deneylerden de aynı sonucu almıştır. Daha sonra, biyologların böcek, balık, kuş ve memeliler üzerinde yürüttükleri deneyler de onun genetik teorisini doğrulamıştır. Gregor Mendel genetik biliminin kurucusudur.

  Gregor Mendel 6 Ocak 1884 hayatını kaybetmiştir.

  kaynak: vikipedi​