Sağlık Gripten Korunmanın Yolları Nelerdir

Konusu 'Sağlıklı Yaşam' forumundadır ve Nehir tarafından 19 Ocak 2014 başlatılmıştır.


 1. Gripten Korunmanın Yolları

  Havalar soğuk ancak beklenilen yağmur ve kar henüz yağmadığı için havada nem miktarı düşük ve kirlilik oranı yüksek. Bu ortamlarda virüslerin yayılma hızı da artıyor. Bu nedenle son zamanlarda insanlar çok sık hasta olmaya başladı. Özellikle bu aylarda grip salgınları geçtiğimiz yıllara göre fazlasıyla arttı. Grip hastalığına neden olan influenza virüsü oldukça dirençli ve antibiotiklere karşı da çok duyarlı. Bu nedenle aşılar ve diğer ilaçlar grip salgınını önlemek için yeterli değil. Bizler alacağımız küçük önlemlerle gribin önüne geçemesek de yayılma hızını düşürebilir, hastalandığımız zaman bu hastalığı rahat bir şekilde atlatabiliriz. İşte gripten korunmanın yolları:
  Hapşırırken veya öksürürken tek kullanımlık mendiller kullanın. Bu mendilleri kullandıktan sonra mutlaka çöpe atın, ortada bırakmayın.
  Mendiliniz yanınızda değilse kolunuzun iç kısmıyla burnunuzu kapatarak hapşırın. Bu sayede hapşırmayla ortaya çıkan virüslü damlacıklar etrafa yayılmayacaktır.
  Ellerinizi sık sık sabunlayın. Yıkadıktan sonra kağıt havlu veya mendille temizlemeyi ihmal etmeyin. Bu sayede elinizden bulaşabilecek hastalıkları önlemiş olacaksınız.
  Her gün C vitamini içeren meyveler tüketin. Bu aylarda her gün bir adet portakal veya bir bardak portakal, limon suyu c vitamini ihtiyacınızı karşılayacaktır.
  En önemlisi yorgun düşmemeye çalışın. Uykunuzu ihmal etmeyin. Yorgun olduğumuzda bağışıklık sistemimiz güçsüz düşeceği için hastalıklara karşı direncimiz azalacaktır.