Güç Nedir Kısaca Anlamı

Konusu 'Web Sözlük' forumundadır ve Nehir tarafından 18 Ocak 2014 başlatılmıştır.


 1. Güç Ne Demek Kısaca

  Güç, doğa bilimlerinde ve mühendislikte, birim zamanda yapılan iş ya da aktarılan enerji miktarı. Yapılan işin ya da aktarılan enerjinin (W), bu işin yapıldığı zaman aralığına (t) bölümü olarak (Wİt) ifade edilir.
  Miktarı belirli bir iş, düşük güçlü bir motorla uzun sürede ya da yüksek güçlü bir motorla kısa sürede yapılabilir. Güç, birim zamandaki iş (enerji) miktan olduğundan, güç birimleri de, iş (enerji) birimi bolü zaman birimi olarak ifade edilir. Bu birimlerin başhcalan, ft.lb/da, erg/sn ve uluslararası birimler sisteminde güç birimi olan joule/sn’dir (simgesi W olan bu birim vvatt olarak adlandırılır). Bu birimler arasında, 1 erg/sn=10_7W ve 1 ft.lb/da=0,0226 W bağıntıları vardır. Güç, bir nesneyi hareket ettirmek amacıyla uygulanan kuvvet ile nesnenin bu kuvvet doğrultusundaki hızının çarpımı olarak da ifade edilebilir. Örneğin kuvvet (F) kg birimi ile, hız (v) m/sn birimi ile ölçülüyorsa, güç (Fv) kg.m/sn birimi cinsinden bulunur.
  Makinelerin çoğunda dönen miller vardır; mil üzerindeki döndürme momenti T ile, milin açısal hızı da u> ile gösterilirse, güç T w olarak ifade edilir. Moment genellikle ki- logram-metre (kg.m) birimiyle, açısal hız ise saniyede radyan (rad/sn) birimiyle ölçülür; bu durumda güç, gene kg.m/sn birimi cinsinden elde edilir.
  Mekanik güçbirimi olarak kullanılan bir başka birim de beygirgücüdür.
   


 2. teşekkkürlerr
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 22 Ekim 2015