Gülistan Kitabının Özeti

Konusu 'Kitap Özetleri' forumundadır ve Yavuz tarafından 27 Mart 2013 başlatılmıştır.  1. Gülistan Kitabının Özeti Sadi Şirazi

    Sadi Gülistan Kitabının Özeti​

    Gülistan kitabının yazarı Şeyh Sadi Şirazi 1193 yılında İranın Şiraz kentinde doğmuştur. Devrinin islam alimlerinden olan Sadi Şirazi'nin Gülistan, Bostan, Takrir-i Dibace, Akl u Aşk, Nasihat-ül Mülûk ve Havatin isimlerinde eserleri bulunmaktadır. Eserlerinde tasavvufi ve ahlaki değerleri ön plana çıkaran Sadi, Gülistan isimli kitabında da daha çok ahlaki değerlere vurgu yapmıştır. Sekiz bölüm olarak yazdığı kitabı mukaddime önsöz ile başlamaktadır. Kitabın genel özeti ise şöyledir.

    Horasan sultanlarından birinin Gazneli Mahmud'u rüyasında görmesi üzerine, bütün vücudu dağıldığı halde gözlerinin diri kendisine baktığını halini rüya tabircileri yorumlamakta zorlanırlar. Sonuç olarak dünyada ölmeden eser bırakan insanların gözlerinin hep açık olduğu, ölmeden iyilik yapılması gerektiğine vurgulanır. Erdemli insanın vasıflarından bahseder. İlerleyen bölümlerde Lokman hekime; "Güzel ahlakı kimden öğrendin diye sorarlar, O da ahlaksızlardan cevabını verir. Sonuç kısmında; akıllı bir sözden hisse kapar fakat cahil hikmet kitabından 100 hikaye okusa masal gibi gelir diye belirtilir. Buna benzer hikmetli sözler ve hikayeler ile devam eden Gülistan kitabı son bölümlerinde şöyle hikmetli sözlere yer verilir. "Çok dostu olan sevgiliye kapılma, yüreğini tutsak etmiş olursun. Toz göğe yükselse de değersizdir"

    Sadi Şirazi'nin Gülistan ve diğer eserlerinde insanlığın evrensel değerleri üzerine ibretli hikayeler ile vurgu yapılmaktadır. Sadi'nin bu eseri halen daha güncelliğini korumaktadır. Yazdığı kitabında özlü sözler ve hikayeler ile ilmi seviyesi yüksek devlet adamlarının anlayacağı bir dile yer verdiği gibi, bilgisi düşük olan halkada güzel bir hitapta bulunmuştur.