Gülü seven dikenine katlanır ile ilgili kompozisyon örnekleri

Konusu 'Türkçe edebiyat' forumundadır ve Nehir tarafından 3 Şubat 2013 başlatılmıştır.


 1. gülü seven dikenine katlanır ile ilgili kompozisyon

  İnsan hayatı boyunca sevdiği şeyler uğruna mücadele verir. Sevdiği şey kimi zaman bir insan olur, kimi zaman maddi değerler olur, kimi zaman da idealleri olur. Bu sevdiği şeylere ulaşmak ve onları elde etmek için çoğu zaman her şeyi göze alır. Gelebilecek sıkıntıları, sorunları ve dertleri göğüsler.

  İnsan sevdiği şeyleri elde edebilmek için karşısına çıkacak sıkıntılara sabretmelidir. Çünkü sevdiği şeyi elde etmesi için bazen fedakarlıklarda bulunması gerekir. Bu durumu örneklerle de açıklamak mümkündür.

  Örneğin insanın sevdiği şey bir insan ise ve sevdiği insana kavuşmak istiyorsa hasrete, özleme ve ayrılıklara dayanmak zorundadır. Bu sıkıntılara sabretmenin sonucunda sevdiğine kavuşur.

  Başka bir örnek verecek olursak; büyük bir insan ve zengin birisi olmayı isteyen birisi bu yolda bir çok sıkıntıya sabretmelidir. Çok çalışmalıdır, yorgunluklara katlanmalıdır ve sıkıntı içinde geçen günlere sabretmelidir. Bütün bunların ardından sevdiği şeye ulaşacaktır.

  Sevilen hiçbir şey yoktur ki fedakarlık yapılmada elde edilmesin. Bu yüzden insanlar sevdikleri şeyleri elde etmek için fedakarlık yapmaları gerekir ve karşılarına çıkan sıkıntılara da sabretmeleri gerekir.