Gün içinde en çok kullanılan atasözleri ve anlamları nelerdir

Konusu 'Atasözleri ve Deyimler' forumundadır ve Deniz tarafından 26 Şubat 2015 başlatılmıştır.

 1. Deniz

  Deniz Moderatör Yönetici

  Gün içinde en çok kullanılan atasözleri ve anlamları

  Kaçan balık büyük olur: Bu atasözünde hayatta yakaladığımız fırsatları değerlendirmediğimiz zaman kaçırdıklarımızın değerini anlatmaktadır.

  Arpa eken buğday biçmez: Bu sözde de yapılan kötü davranışların karşılığı olarak iyilik göremeyeceğimiz anlamını taşımaktadır.

  Balık baştan kokar: Başımızdaki büyüklerin yapmış olduğu olumsuz davranışlar yüzünden diğerlerinin de davranışlarını etkiler.

  Her taş baş yarmaz: Her korktuğumuz durum tehlikeli olduğu anlamına gelmez.

  İki cambaz bir ipte oynamaz: Bir iş üzerinde iki kişi karşılaşırsa bu durum pek doğru olmaz. Birinin bu işten çekilmesi gerekir.

  En çok kullanılan deyimlerde örnekler verecek olursak;

  Tencere yuvarlanmış kapağını bulmuş: Belkide en çok duyduğumuz sözlerden bir tanesidir. Birbirine yakışan yada uyum sağlayan kişileri tarif etmek için kullanılmaktadır.

  Dilimde tüy bitmek: Bir kişiye bir şeyler anlatırken o kişi bu durumu bir türlü anlamadığında kullandığımız bir sözdür. Dilimde tüy bitti neden anlamıyorsun gibi.

  Baltayı taşa vurmak: Bir müsabakada olduğumuzu farz edelim ve karşımıza bizden çok daha iyi bir rakip çıkıyor. Bu gibi durumlarda kullanılan bir sözdür.

  Ne oldum dememeli ne olacağım demeli: Bu gün yakalanılan başarıların devamını getirmek için kullanılan bir sözdür.

  Adı çıkmış dokuza inmez sekize: Bu sözde de yapılan bir hatanın insanın karşısına sürekli çıkacağı anlamını taşımaktadır.