Günaydın Demek Günah mı

Konusu 'Dini soruların cevapları' forumundadır ve Yavuz tarafından 5 Eylül 2012 başlatılmıştır.  1. Günaydın Demek Dinen Günah mı

    Günaydın Demek Caiz mi Günah mı

    Peygamber Efendimiz Cabir b. Abdullah (ra)’den rivayete göre, şöyle demiştir: “Selam konuşmadan öncedir.” Ayrıca Hz.Muhammed (as)'in "Selamı aranızda yayınız" hadisi önemli bir hususa işaret etmektedir. Peygamber Efendimizin yanına gelen bir kimse selam vermedikçe onunla konuşmazdı. Bu yüzden sabah olsun akşam olsun ayrılırken ve bir araya gelindiğinde müslümanların önce selamlaşması lazımdır. Daha sonra dua mahiyetinde hayırlı günler iyi akşamlar gibi lafızlar kullanılabilir.

    Selamlaşmak dünya genelindeki müslümanların kullandıkları ortak bir dildir aynı zamanda. Birilerini sevmiyor olmamız o dili kullanmamamız anlamına gelmez. Kur'an Cenabı Allah'ın takdiri ile arapça indirilmiştir. Bunu sorgulamak imana zarar verir. Japonca inseydi itiraz etmek isteyenler onda itiraz ederlerdi. Müslümanlar şehadet kelimelerinde Muhammedun Resulullah demekle Peygamberi örenk alacaklarına şehadet ile yemin ediyorlar. Bu yüzden Peygamberimizi örnek almamız gerekmektedir. Ayrıca Peygamberimizin sünnetine uygun selamlaşmak esenlik ve dua hükmündedir. Günaydın ve benzeri lafızlar ise soğuk ve içerik olarak nakıs söylemlerdir.