Günde kaç bardak su içmek gerekir?

Konusu 'Bitkisel Tedavi' forumundadır ve Elif tarafından 14 Haziran 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin


  Aşırı sıcaklarda susuzluk hissetmeseniz bile her gün en az 12-14 su bardağı( 2-2.5 litre) sıvı tüketilmesi sağlığa faydalıdır.Kahvaltılar da az yağlı peynirler, zeytin ve taze sebzelerle yapması gerekir.
  Özellikle de kafein içeren içecekler yerine süt, meyve suyu, ıhlamur ve kuşburnu gibi bitki çayları tercih edilmeli.
  Doktor tarafından sıvı alımı kısıtlanmış veya idrar söktürücü ilaç kullanımı söz konusu ise ilgili doktora başvurmak gerekir. Mide kramplarına neden olabileceği için çok soğuk ve buzlu içecekler tercih edilmemelidir. Kafein, alkol ve fazla miktarda şeker içeren içecekler vücuttan daha fazla sıvı kaybına yol açtığı için tüketilmemelidir. Dışarıda ve açıkta satılan yiyeceklerin tüketiminden kaçınılmalı, çabuk bozulma riski olan besinler (et, yumurta, süt, balık vb.) açıkta bekletilmemeli, besinlerin hazırlanması ve pişirilmesi aşamalarında hijyen kurallarına özen gösterilmelidir.
  [IMGALT=http://img.webokur.net/upl/uploads/gunde-kac-bardak-su-icmek-gerekir-14929.jpg] gunde kac bardak su icmek gerekir [/IMGALT]

  Günde kaç bardak ne kadar su içmek gerekir?

  Vücudumuz terleyerek kendi ısısını dengede tutmaya çalışır ama yazın hava sıcaklığındaki artışın, nemdeki artışla beraber daha fazla etkili olacağı belirtildi. Uzmanlar Vücut ısısını dengede tutma adına her gün 12 ila 14 bardak su içilmesini tavsiye ediiyor.Normalde vücut terleme ile vücut ısısını dengede tutmaya çalışılır. Ama aşırı sıcaklarda sadece terleyerek vücut ısısı dengede tutulamaz. Ortamdaki nem oranı da yüksekse terleme suretiyle vücut ısısı düşmeyebilir ve yükselen vücut ısısı beyin ile diğer hayati organlarda hasara yol açabilir.

  Aşırı sıcaklardan en çok dört yaşındaki çocuklar, 65 yaş ve üstündeki yaşlılar, bakıma ihtiyacı olanlar, gebeler, aşırı kilolular, açık alanda çalışanlar, kronik hastalığı olanlar (Şeker hastalığı, kalp damar hastalıkları, beyin-damar hastalıkları, psikolojik hastalıklar, kronik solunum sistemi hastalıkları, karaciğer hastalıkları, böbrek hastalıkları) , devamlı ilaç (özellikle tansiyon düşürücü, idrar söktürücü, depresyon ve uyku ilaçları) kullanan kişiler, evsiz sokak çocukları etkileniyor.