Gündüz gökyüzünde görülen gök cisimleri nelerdir

Konusu 'Soru ve cevaplar' forumundadır ve Ayaz tarafından 12 Ağustos 2014 başlatılmıştır. 1. Gündüz gökyüzünde görülen gök cisimleri hangileridir

  Geceleyin başımızı kaldırıp gökyüzüne baktığımızda kusursuz bir karanlıkla karşılaşırız. Bu karanlıkta ay ve yıldızlar bizlere göz kırpar. Dürbün yahut teleskop olmadan da gökyüzünde görülebilecek kusursuz parlamalar var.

  İyi bir gözlem için bulunduğunuz yerdeki ışıkları kapatın. Çevresel ışık faktörlerinin güçlü olduğu bir yerde iseniz konumunuzu değiştirin. Şehir merkezinden uzağa gidebilirsiniz. Gözlem için orman kusursuz bir mekandır. Yıldızların sıklaştığını ve büyüdüğünü fark edeceksiniz.

  Bir gök cisminin parlaklığı 4, 5 kadir ve üzerindeyse o cismi hiçbir optik alet kullanmadan gözlemleyebilirsiniz. Gözümüzün derinlik algılama kabiliyeti olmadığından gök cisimlerinin bize olan mesafesinin aynı olduğunu zannederiz. Gökyüzünü ardı ardına birkaç gün seyredersek yıldızların meydana getirdiği çizime göre devinim gösteren kaynaklar bulabiliriz. Bunlar gezegenlerdir.

  Çıplak gözle görülen en net gezegen Venüs’tür. Güneş doğmadan evvel yahut battıktan sonra bu gezegen gözlenebilir. Jüpiter ve Mars da parlak oldukları periyotlarda gündüz çıplak gözle görülebilir.

  Elinizde bir gökyüzü haritası varsa ve biraz gökbilim konusunda bilgi sahibiyseniz -en azından yönleri bilip, kutup yıldızını bulabiliyorsanız- çıplak gözle yaptığınız gözlem daha sağlıklı olacaktır.

  Gece gökyüzüne baktığımızda ;

  Ay Yıldızlar Kuyruklu Yıldızlar Takımyıldızlar Gezegenler Meteorlar Bulutsular Uydular

  görebiliriz, hatta şansımız yaver giderse tanımlanmamış bir cisim bile gözlemleyebiliriz.