Güneş Saatinin Gölgesi Kaç Dakikalık Aralıklarla Değişir ?

Konusu 'Soru ve cevaplar' forumundadır ve Elif tarafından 27 Mayıs 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin


  Güneş Saatinin Gölgesi Kaç Dakikalık Aralıklarla Değişir ?

  Güneş saatleri, güneşin oluşturduğu bir gölge yardımı ile gün içerisinde saati gösteren astronomik bir düzenektir.Güneş saatleri kadranlarının pozisyonlarına ve biçimine göre çok değişik türlerde tasarlanabilir.

  [IMGALT=http://img.webokur.net/upl/uploads/gunes-saati-6056.jpg]Güneş saati,[/IMGALT]

  Zamanı Güneş'in konumuna göre ölçmeye yarayan alete verilen isimdir. Genellikle rastlanan yatay güneş saati tasarımlarında dikey olarak yerleştirilmiş bir çubuğun gölgesi, yatay yerleştirilmiş bir yüzeyde günün saatlerini gösteren kadrana düşer.

  Güneş gökyüzünde ilerledikçe çubuğun ucunun saat üzerinde bıraktığı gölge, farklı saat çizgilerine denk gelecek şekilde hareket eder. Bu tasarımlarda çubuğun Dünya'nın dönme eksenine hizâlanması gerekir. Dolayısıyla bu tür güneş saatinin doğru zamanı göstermesi için çubuğun manyetik kuzeyi değil, coğrafî kuzeyi gösteriyor olması gereklidir.
  Ayrıca çubuğun yatay düzlemle yapacağı açı, saatin bulunduğu coğrafî enleme eşit olmalıdır. Yine de bu iki özelliğe sahip olmayıp farklı ilkeler çerçevesinde çalışan güneş saatleri de tasarlanabilir.Bu saatler bir dairenin ortasına cubuk konularak ve pusula yardımı ile (her yerde kuzey'i göstermesi gerekir) her saat gölgenin düştüğü yere işaret konularak yapılabilir.