Güneş Yanığına Ne İyi Gelir? tedavisi evde

Konusu 'Sağlık Rehberi' forumundadır ve Lavinia tarafından 8 Nisan 2015 başlatılmıştır.


 1. Güneş Yanığına Ne İyi Gelir? tedavisi evde

  Yulaf Ezmesi: Güneşten yanan cildinizi yumuşatmak için yulaf ezmesi kullanabilirsiniz. Yarım bardak yulaf ezmesini 1 bardak kaynar suyla iyice karıştırın ve soğumaya bırakın. Karışım tamamen soğuduktan sonra cildinizin güneşten yanmış bölgelerine yavaşça, dairesel hareketlerle sürün. 3-4 dakika beklettikten sonra bol suyla durulayabilirsiniz.

  Aloe Vera Jeli: Yanık tedavisinde oldukça etkili bir çözüm olan aloe vera jeli güneş yanığını yumuşatarak cildin temizlenmesini sağlar. Cildinizin yanan bölgelerine avuç içiyle jeli iyice yedirin ve cildin emmesini bekledikten sonra soğuk suyla durulayın.

  Zeytinyağı: Güneş cildi kurutur, daha çok gerilmesine neden olur ve bu gerilme ağrılar oluşturur. Bunu engellemek, cildi yumuşatmak için zeytinyağını sürün ve üzerine sıcak suyla ıslattığınız bir havlu koyun. Havlu tamamen soğuduktan sonra cildinizi silebilirsiniz.

  Yoğurt: Güneş yanığına karşı en çok kullanılan uygulamadır ve gerçekten işe yarar. Yoğurt cildi yatıştırır, soğutarak rahatlama sağlar. En iyi etki için yağsız yoğurt kullanın ve yoğurdu sürmeden önce dolapta bir süre soğutun. Cilde sürüp 3-4 dakika beklettikten sonra ılık suyla durulayabilirsiniz.

  Ciltte meydana gelen güneş yanığı evresine göre tedavi edilmelidir. Uygulanacak tedavinin yanlış yapılması, yanığın derecesine göre uygulanmaması deride oluşacak kalıcı hasarı artıracak ve hastalığın iyileşmesi konusunda komplikasyonlar oluşturacaktır.

  Yanık tedavisine başlanmadan önce direkt olarak bir uzmana başvurulması gerekmektedir. Uzmanlar, yanığın derecesini belirleyecek böylece en doğru tedavi uygulanması sağlanacaktır. Yanık tedavilerinde tespiti yapılması gereken dereceye göre yanık çeşitleri şu şekildedir.  Birinci derece güneş yanıklarında: Bu yanıklarda ciltte kızarıklık meydana gelmektedir. Bu aşamada durulan ağrıyı dindirmek için soğuk pansuman yapılmalıdır. Bu soğuk pansuman soğuk suyla yapılmamalıdır. Suyun cildi kurutma özelliği olabilir. Bu nedenle soğuk pansumanı bir bezin içine koyduğunuz buzlarla yapabilirsiniz. Bunun dışında lanolin, gümüş silfodiyazin ya da aloe vera içeriğine sahip olan kremler kullanmak faydalı olur. Birinci derecede olan güneş yanıklarında ciltte sıvı kaybı olduğundan, vücuda alınacak sıvı oranını arttırmak faydalıdır. Bu yanıklarda kese yapmak veya cildi tahriş edebilecek giysiler giymek son derece sakıncalıdır. Ağrıyı azaltmak için antienflamatuar parasetamol ilaçlar kullanılabilir.


  Bu yanıklar sırasında aspirin kullanmak ta sakıncalıdır. Bu ilacın kan sulandırıcı ve kanı hızlandırıcı etkisi olması nedeniyle güneş yanıklarında tehlikeli olacak sonuçlar meydana getirebilir. Özellikle yaşa küçük çocuklarda aspirin kullanılmamalıdır. Cildin yoğurtla nemlendirilmesi ve antienflamatuar ilaç kullanmak, güneş yanıklarına karşı yapılacak ilk tedaviler arasında yer almaktadır. Bunları uygulamak yanığın iki üç gün içinde geçmesine sebep olur.  İkinci derece güneş yanıklarında: Bu aşamada olan güneş yanıklarında ciltte su toplama meydana geldiğinden, tedaviye önem vermek gerekir. Ağızdan alınan ağrı kesiciler arttırılmalıdır. Vücuda alınan sıvı miktarı daha fazla arttırılmalıdır. Kullanılan kremlere kortizon içeriği olanlar ilave edilmelidir. Bu kremler ciltte meydana gelen ödemi dağıtacaktır. Bu kremleri bepanten gibi kremlerle birlikte kullanmak, güneş yanığını yatıştıracaktır.
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 5 Nisan 2015