güneşin konumundan yararlanarak yön bulma yöntemleri

Konusu 'Kısa Özet Bilgiler' forumundadır ve Ceren tarafından 9 Kasım 2014 başlatılmıştır.

 1. Ceren

  Ceren Süper moderatör

  güneşin konumundan yararlanarak yön bulma yöntemleri
  Güneşten yararlanarak yön bulma yöntemleri.....

  1- GÜNEŞ’İN DOĞUŞU VE BATIŞINA GÖRE YÖN BULMA:
  Yıl içerisinde gece ile gündüzün eşit olduğu 21 Mart ve 23 Eylül günlerinde yönleri doğru olarak buluruz. (Bu tarihlere EKİNOKS ta denir.) Sabah, güneş’in doğduğu yöne doğru yüzümüzü dönelim. Bu durumda; önümüz doğuyu, arkamız batıyı gösterir. Sağ kolumuz güneyi, sol kolumuz kuzeyi gösterir.
  Bulunduğumuz yerde Güneş’in doğduğu taraf Doğu’dur. Sağ kolumuzu Doğu’ya doğru uzatırsak, solumuz Batı, önümüz Kuzey ve arkamız Güney yönünü gösterir. Yönlerimiz bu şekilde belirlenmiştir.

  2- GÜNEŞ – ÇUBUK YÖNTEMİ İLE YÖN BULMA:
  Güneş, öğle vakti tam tepedeyken, yere diktiğimiz çubuğun gölgesini ölçeriz. Bulduğumuz en kısa gölge uzunluğu kuzeyi; karşı tarafı da güneyi gösterir. Yüzümüzü kuzeye dönersek, sağ taraf doğuyu, sol taraf da batıyı gösterir.
  Kuzey yarımkürede, yerel saatle saat tam 12.00 de yere dikilecek olan sopanın gölgesi kuzeyi gösterir.
  Saat 12:00'de ekvator da dikilen bir sopanın gölgesi olmaz.

  3- GÜNEŞ’İN HAREKETİ NE GÖRE YÖN BULMA YÖNTEMİ:
  1.ADIM:
  Bir taş ile sopanın gölgesinin ucu işaretlenir.
  2.ADIM:
  Bir süre beklendikten sonra; sopanın gölgesinin yer değiştirdiği görülecektir. Sopanın gölgesinin ucuna ikinci taş konnur.
  3.ADIM:
  İki taş arasına çizdiğimiz çizgi bize doğu-batı yönünü verecektir.

  Parlak güneşli bir günde bir sopa ve gölgesi yardımı ile yön tayini yapılabilir. Sopanın gölgesi işaretlenir. Bir süre sonra yer değiştiren gölge ucu tekrar işaretlenir. Bu iki işareti birleştiren çizgi DOĞU-BATI yönüdür. Bu çizgiye dik doğru GÜNEY - KUZEY eksenidir. Birinci işareti sola ve ikinci işareti sağınıza aldığınızda yüzünüz kuzeye bakmaktadır.

  4- GÜNEŞ VE GÖLGE YÖNTEMİ İLE YÖN BULMA:
  Ucuna taş bağlanmış bir ip ağaç dalına asılarak yerden 2cm yükseklikte bağlanır. Saat 11.00 de taşın gölgesinin ucuna bir kazık çakılır (A Noktası) . Bu kazık ile taşın ucu arasındaki açıklık yarıçap olmak üzere toprağa bir kavis çizilir. Saat 13.00 te ipin yer değiştiren gölgesinin kavisle çakıştığı noktaya yeni bir kazık çakılır (B Noktası). A ve B noktaları arasındaki düz hattın uzunluğu bulunarak yarısı alınır. Düz hat üzerinde işaretlenir. Bulunan C noktası kuzey yarımkürede hakiki kuzeyi güney yarımkürede ise hakiki güneyi gösterir.
   
  Son düzenleme: 10 Kasım 2014