Güney cephesindeki başarıların Kurtuluş savaşının kazanılmasındaki etkileri nelerdir

Konusu 'Soru ve cevaplar' forumundadır ve Lavinia tarafından 5 Ekim 2013 başlatılmıştır.  1. Mondros Ateşkes Antlaşması'nın imzalanmasından sonra İtilaf Devletleri ülkemizi işgal etmeye başladılar. İngilizler; Musul, Urfa, Antep ve Maraş gibi kentleri işgal ettiler. Fransızlar; Adana, Mersin ve Osmaniye'yi; İtalyanlar ise Antalya bölgesini ele geçirdiler. Ancak daha sonra İngilizler ve Fransızlar aralarında antlaşma yaptılar ve İngilizler Urfa, Antep ve Maraş'tan çekildiler.
    Bu bölgeleri işgal eden Fransızların arasında çok sayıda Fransız üniforması giymiş olan Ermeni de yer alıyordu. Ermeniler bu durumu fırsata dönüştürerek Türk halkına işkence ve zulüm yapmaya başladılar. Bölge halkı Ermeni saldırıları karşısında silahlı direniş başlattı. Bölgede kurulan Kuvayı Milliye birlikleri savunma savaşı yapmaya başladılar. Güney Cephesi'ndeki mücadele Maraş, Urfa, Antep ve Adana halkının işgallere karşı gösterdikleri direniş ile devam etmiştir.

    Maraş tüm imkansızlıklara rağmen Fransız ve Ermenilere karşı büyük bir başarı elde etti. Maraş halkının kahramanca mücadelesi yurt içinde ve dışında önemli yankılar uyandırdı. Fransızlar Maraş'ta yaptıklarını Urfa'da yaptılar. Bunun üzerine bir kahramanlık destanı da Urfa'da yazıldı. Antep halkı da Maraş ve Urfa gibi Fransızlara karşı kahramanca direndi. Antep halkı silahlanıp teşkilatlanarak Ermenilere büyük kayıplar verdirdiler. Fransızlar bu durumu önlemek için Antep halkını teslim olmaya zorladılar. Daha fazla dayanamayan Antepliler teslim olmak zorunda kaldı.

    Düzenli ordu savaşmadığı halkın mücadele ettiği bu cephe Türk milletinin Kurtuluş Savaşının kazanılacağına olan inancını arttırmıştır.