Günlük Yaşamda Stresle Başa Çıkmak İçin Neler Yapılmalıdır?

Konusu 'Sağlık Rehberi' forumundadır ve Elif tarafından 18 Nisan 2014 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Hemen hepimiz yaşamımız boyunca belirli dönemlerde az - çok stres yaşadığımıza göre stresle başa çıkma yollarını öğrenmeli ve bu yolları kendi hayatımızda da uygulamalıyız. Stresle baş etmenin yollarından bazılarını aşağıda bulacaksınız.

  - Geleceğe dönük hedefler gerçekçi olmalıdır. Yakın vadede gerçekleşmesi çok zor görünün hedefler stresimizi artırır ve yeni hedefler koyma, çalışma isteğimizi köreltebilir.
  - Hergün kendimize en azından bir yarım saat vakit ayırmak, bu süre içerisinde sevdiğimiz bir uğraşla ilgilenmek rahatlamamıza yardımcı olur. Stresle baş etme gücümüzü de artırır.
  - Düzenli beslenme ve düzenli uyku, strese karşı toleransı artırır. Bu nedenle hergün yeterli miktarda uyumaya ve dengeli beslenmeye de özen göstermeliyiz.
  - Sigara ve alkol gibi zararlı alışkanlıklar, stresi azaltmaz, aksine daha fazla artırır. Yaşamımızın her döneminde bu gibi zararlı alışkanlıklardan uzak durmalıyız.
  -Hayatta her daim aksilikler olabileceğini unutmamalıyız. Bir aksilikle karşılaştığımızda daha esnek olmaya çalışarak bunun ortaya çıkardığı yeni duruma adaptasyon yeteneğimizi geliştirebiliriz.
  - Yaşamda herşey kontrolümüz altında değildir. Gerektiğinde kontrolümüzün olmadığı olaylara karşı da kabullenici olmanın hayatımızı kolaylaştıracağını bilmeliyiz.
  -Sosyal hayat, stresten uzak kalmaya yardımcı olur. Yakın arkadaşlarla vakit geçirmek, güvendiğiniz arkadaşlarınızla sorunlarınızı paylaşmak kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayacaktır.
  - Düzenli günlük tutmak, duygu ve düşüncelerimizi yazmak olumsuz olayların yükünden bir parça da olsa kurtulmamızı sağlar.
  -Stresle başa çıkamadığınızı düşündüğünüzde bir uzman desteği almak doğru bir davranış olacaktır.