Günümüzde kullanılan iletişim araçları nedir?

Konusu 'Soru ve cevaplar' forumundadır ve webkolik tarafından 12 Mart 2014 başlatılmıştır.

 1. webkolik

  webkolik Süper moderatör Yönetici

  Aşağıda günümüzde kullanılan iletişim araçları hakkında bilgi verilmektedir:

  Çağımızda Kullanılan İletişim Araçları

  1.Kişisel İletişim Araçları
  Bizden uzakta olan kişilerle haberleşmek, onlara duygu ve düşüncelerimizi iletmek, başkalarıyla bilgi paylaşmak için kullandığımız araçlardır.

  Mektupla İletişim

  Herhangi bir şeyi haber vermek, sormak, istemek ya da duyguları bildirmek için birine çoğunlukla posta yoluyla gönderilen, zarfa konulmuş yazılı kağıda mektup denir.

  Telgrafla İletişim

  İki merkez arasındaki teller sayesinde, belli işaretlerin yardımıyla yapılan haberleşmeye telgraf denir. Telgrafta konuşma olmaz. Telgraf mandalına basılarak titreşimlerle karşı tarafla iletişime geçilmektedir. Eskiden çok kullanılan bir iletişim aracı olan telgraf artık pek kullanılmamaktadır.Günümüzde düğün, kongre gibi özel günlerde bu davete katılamayanlar, düşüncelerini iletmek için telgrafı kullanmaktadır.

  Telefonla İletişim

  Birbirinden uzakta bulunan kişilerin konuşmasını sağlayan aygıta telefon denir. Günümüzde ev telefonları, ankesörlü telefonlar ve cep telefonları yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Telefon, günümüzde en çok kullanılan sözlü iletişim araçlarından biridir. Ayrıca telefonlardan yazılı olarak kısa mesaj çekilebilmektedir.

  Belgegeçerle (Faks) İletişim

  Yazılı bilgi ve belgelerin telefon sistemi vasıtasıyla bir yerden bir yere iletilmesini anında sağlayan araca belgegeçer (faks) denir. Günümüzde çok yaygın olarak kullanılan bir iletişim aracıdır. Kağıda yazılan metin faks cihazına konulduğunda, mesaj anında karşı tarafa ulaşır. Bizim gönderdiğimiz kağıdın aynısı fotokopisi çekilmiş gibi karşı tarafın faks cihazından çıkar.

  e- posta ve Sanal Sohbet Yoluyla İletişim

  Bilgisayarlar veya bir ağ içindeki belli gönderim merkezleri arasında elektronik bilgi iletişimine e-posta denir. Yani kendi İnternet posta adresimizden (msn, hotmail ve benzeri) banka birine gönderdiğimiz elektronik mektuba e-posta denir. E-posta, mektup gibi yazılı gönderilir ve karşımızdaki kişi iletiyi bilgisayardan okur. İnternet üzerinden bazı programlarla (chat, messenger) yapılan sohbete ise sanal sohbet denir. Sanal sohbette ise karşıdaki kişilerle anında yazışma yapılır.