Günümüzde yaşayan dinler hangileridir

Konusu 'Dini soruların cevapları' forumundadır ve webkolik tarafından 26 Eylül 2013 başlatılmıştır.

 1. webkolik

  webkolik Süper moderatör Yönetici

  Günümüzde yaşayan dinler hangileridir, Günümüzde yaşayan dinler ile ilgili bilgi

  Bugün dünyada yaşayan büyük dinler, Amerika,Asya ve Avrupa kıtasında yaygın olan Hıristiyanlık, İslamiyet, Hindistan’da yaygın olan Hinduizm ve Budizm’dir. Yahudilik günümüzde yaygın olmamakla beraber İslam ve Hıristiyanlıkla aynı kökleri paylaştığı için en çok bilinen dinlerden biridir.

  Yahudilik

  Yahudiliğin bir diğer adı Musevîliktir. Musevî ismi Hz. Musa’nın Yahudilerin Peygamberi olması sebebiyledir. Hz. Musa, İsrailoğullarına peygamber olarak gönderilmiş ve onları Allah’ın yoluna çağırarak, doğruyu bulmalarını sağlamaya çalışmıştır. Yahudilik aslı bozulmuş ilahi dinler sınıfına girmektedir.

  Hristiyanlık


  Hz. İsa ile gönderilen ilahi dinin ismidir. Hristiyanlığın bir diğer ismi peygamberinin Hz. İsa olması dolayısıyla Îseviliktir. Hristiyanlık İsrailoğullarına Musevîlikten sonra gönderilmiş olan dindir. Hristiyanlık ta Yahudilik gibi aslı bozulmuş ilahi dinler sınıfına girmektedir.

  Budizm

  Hindistanın ikinci büyük dini Budizm’dir. Budizm, Hinduizm’deki puta tapma inancına tepki olarak doğmuştur. Bu dinin kurucusu Guatama (Buda) adında bir prenstir.


  İslam Dini

  İslamiyet teslim olma, barış gibi anlamlara gelir. İlahi dinlerin sonuncusudur ve en mükemmel dindir. Bu dini bize getiren Hz. Muhammed de son peygamberdir. Kıyamete kadar geçerliliğini koruyacaktır. Kapsadığı hükümler, her zaman ve her yerde uygulanabilir, evrensel niteliktedir. İslam dini bütün insanlığa gönderilmiş evrensel bir dindir. Kendisinden önce gelen bütün ilahi dinleri, peygamberleri ve kutsal kitapları onaylar. Mükemmel oluşu son ilahi din olması ile ilgilidir. Çünkü İslam, Allah’ın Hz. Adem’den bu tarafa gönderdiği ilahi ve tevhid dinler halkasının sonuncusudur. İslam, kitap, peygamber zinciri İslamiyet ile zirveye ulaşarak tamamlanmıştır. Aynı zamanda kendisinden önceki ilahi dinlerin bozulduğu ve değiştirildiği gibi bozulmayacak ve değiştirilmeyecektir. Bunu bizzat sağayacak olan Yüce Allah’tır.