Güven Duygusu İle İlgili Kompozisyon

Konusu 'Türkçe edebiyat' forumundadır ve webkolik tarafından 18 Mart 2014 başlatılmıştır.

 1. webkolik

  webkolik Süper moderatör Yönetici


  Güven Duygusu Hakkında Kompozisyon


  Güven duygusu, insanların adalet kavramına yaklaşımlarını da etkilemektedir. Kendisine ve çevresindekilere güven duyabilen insanlar, adaletin de yerini bulacağına inanırlar. Güven duygusunun olmadığı zamanlarda ise adaletin gerçekleşmesi zordur. Gerçekleşmiş olsa bile ortaya çıkan sonuç adaletli olarak algılanmaz. Bu nedenle her insan hangi mesleğe ve konuma sahip olursa olsun öncelikle kendisi adaletli olmaya özen göstermelidir. İnsanlar adaletli olunca birbirlerine karşı güven duymaya başlarlar. Güven duygusunun yerleşmesi sonucu adaletin sağlanmasına önemli bir katkı sağlanmış olur.
  Güven, bir insanda olması gereken kişiye karşı olan önemli bir duygudur. Güven olmazsa o ilişkide birlik ve beraberlik sağlanamaz.
  Mesela en yakın arkadaşınızla aranız çok iyi ve birbirinize eksiksiz güveniyorsunuz; fakat bir olay karşısında o arkadaşınıza olan güveniniz tamamen sona erdi. O kişiden soğursunuz, yani sevgi ve saygı eksikliği oluşur. Aranızda olan güçlü bağ, sırf güvensizlik konusu ortaya çıktığı için kopar. Kolay kolay eskisi gibi olamazsınız. Zamanla belki güveniniz yerine gelir. Ama o eski inanç kalmaz. Doğru, iyi, güzel bir dostluk veya ilişki istiyorsa insan güven sağlanmalıdır. Ve güven hiçbir zaman kırılmamalıdır. Güvenin olmadığı bir yerde herşey anlamını yitirmiştir.

  İnsanların hayatında sahip olması gereken ve günlük hayatta sıklıkla hissetmek istediği önemli duygulardan biri de güven duygusudur. Güven duygusu, “korku, çekinme ve kuşku duymadan inanma ve bağlanma duygusu” olarak tanımlanmaktadır. Örneğin, anne ve babalar, öğretmenlere duyduğu güvenle çocuklarını okula bırakır. Değerli eşyalarımızı güvendiğimiz insanlara emanet ederiz. Güvendiğimiz insanlarla arkadaş olur ve sırlarımızı paylaşırız. Bu nedenle güven yaşamımızda önemli ve etkili olan bir değerdir.