Güzel Ahlak İle İlgili Hadisi Şerifler

Konusu 'Ayet ve Hadisler' forumundadır ve Yavuz tarafından 27 Şubat 2013 başlatılmıştır. 1. Güzel Ahlakla İlgili Peygamber Efendimizin Hadisleri

  Ahlak, kelime manası olarak H,L,K fiil kökünden türemiş olup, ilk yaratılış hali, temiz fırtar, Cenabı Allah'ın takdir edip istemiş olduğu durum ve davranışlara verilen isimdir. İnsanoğlu zaman içerisinde yaratılış anındaki temiz fıtratını nefsani eğilimler ile kirletmekte ve değiştirmektedir. Cenabı Rasul Efendimiz (as) bir hadisi şerifinde; (El-Hilmu seyyidel ahlak) En güzel ahlak ve güzel ahlakın efendisi başı, hilm sahibi yani yumuşak huylu olmaktır, mealinde buyurmuştur.

  Hilm kelime manası olarak yumuşak ve sakin olmayı ifade ederken ıstılahi manası olarak ise daha geniş anlamlara işaret etmektedir. İnsanın başına gelen iyi yada kötü durumlarda aşırı tepki göstermeden olgunluk ve itidalli olarak karşılamasıdır. Karşılaştığı iyiliklere şımarıklık gösterip sevinci çılgınlığa çevirmemesi ve kötü durumlarda ise karamsarlığa düşüp isyan etmeme halini içermektedir. Günümüzde ise insanlar bir şey kazandıklarında sevinçten çığlıklar atıp, ellerine geçen değer ile şımarmaktadırlar. Başlarına bir kötülükl geldiğinde ise sabretmeden kasvete bürünmektedirler.

  Ayrıca hilm sahibi olmak insana dokunan iyilik ve kötülüklerin asıl kaynağının Halıki Mutlak Hakk Teala Hazretlerinden olduğunu bilerek vesileleri aradan çıkarmayı gerektirmektedir. Başlarına gelen kötülüğe sebep olan insanlara kızmaz, vesileler ile kavga etmek yerine sınavın sahibine sadakatlerini güzel huyları ile göstermeye çalışırlar. Hilm sahibi insanlar çevrelerine karşı her zaman yapıcı ve güler yüzlü davranmayı ihmal etmezler. Kendileri ile kavga etmeye geleni dost olarak kazanıp geri gönderirler. Cenabı Allah Hilm sahibi müslümanların sayısını artırsın. Amin.
  [​IMG]
  yavuz yıldırım@webokur.net