Güzel Bir Cilt İçin Yapılması Gerekenler

Konusu 'Kadının Not Defteri' forumundadır ve Elif tarafından 7 Ocak 2014 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin


  Düzgün bir bakımla cildinizi yıllarca sağlıklı ve parlak tutabilirsiniz. Yoğun bir cilt bakımı için yeterli zamanınız yoksa temel yöntemler ile cildinizi koruyabilir, kendinizi şımartabilirsiniz. İyi bir cilt bakımı, doğal yaşlanma sürecini geciktirmeye ve çeşitli cilt sorunlarını önlemeye yardımcı olabilir. Bu başlıkta bulunan 5 temel adım ile cildinizi korumaya başlayabilirsiniz.
  guzel-bir-cilt-icin-yapilmasi-gerekenler.jpg

  Güneşten kaçın! Cildinizi korumanın en temel yöntemi cildinizi güneşe karşı korumaktır. Güneşe maruz kalmak bir ömür boyu kırışıklık, yaşlılık lekeleri ve bir çok farklı cilt sorununa yol açabilir hatta cilt kanseri riskini artırabilir.

  Eksiksiz olarak güneşten korunmak istiyorsanız:

  Geniş spektrumlu bir güneş kremi kullanın. Açık havada olduğunuzda, güneş kremini cildinize her iki saatte bir yeniden uygulayın. Yüzdüğünüz ve sık terlediğiniz zamanlarda güneş kremini daha sık uygulamanız önerilir. Fazla güneş ışığına maruz kaldığınız durumlarda gölge arayın. 10:00 ve 16:00 saatleri arası güneş ışınlarının cildinize en çok zarar verebileceği saatlerdir. Sıkı dokunmuş uzun kollu gömlek, uzun pantolon ve geniş kenarlı şapkalar ile cildinizi daha fazla koruyabilirsiniz.

  Sigara kullanmayın! Sigara cildinizi olduğundan daha yaşlı görünmesine ve kırışıkların artmasına neden olur. Sigara içmek kan akışını yavaşlatır. Sigara içmek aynı zamanda kolajen ve elastin’e ciddi zararlar verir(Bunlar cildinizin gücünü ve elastikiyetini veren liflerdir.) Eğer sigara kullanıyorsanız, cildinizi en iyi koruma yöntemi sigarayı bırakmaktır. Sigarayı bırakmak için lütfen doktorunuza başvurun.

  Cildinize karşı kibar olun! Günlük temizlik ve tıraş cildinizde ciddi zararlar verebilir. Bunun önüne geçmek için:

  Banyo zamanınızı sınırlandırın. Sıcak su ve uzun süreli banyolar cildinizde yağ kaybına sebep olur. Kısa süreli duşlar ve ılık suyla alınan duş cildiniz için daha sağlıklıdır.

  Güçlü sabunlardan kaçının. Güçlü sabunlar cildinizde ciddi yağ kaybına sebep olabilir.

  Dikkatli tıraş olun. Cildinizi korumak için tıraş öncesi veya sonrası losyonlar kullanır. En iyi tıraş için temiz ve keskin jilet kullanın. Tıraşınızı kılın çıktığı yönün tersine doğru asla olmayın.

  Nemli tutun. Yıkama veya banyo sonrası, cildinizi nemli kalacak şekilde bir havlu yardımıyla kurulayın.

  Kuru cildi nemlendirin. Cildinizin kuru ise, cilt tipinize uygun bir nemlendirici kullanın.

  Sağlıklı bir diyet uygulayın! Sağlıklı bir diyet uygulaması iyi hissetmenize yardımcı olabilir. Meyve, sebze, tam tahıl ve yağsız ürünler tüketin.

  Stresinizi yönetin! Kontrolsüz stres cildinizi daha hassas yapabilir ve akne oluşumuna sebep olabilir. Sağlıklı bir cilt ve sağlıklı bir zihin için stresinizi yönetmeye çalışın. Düşük ölçekli hedefler listesi ve hedefleriniz için ayrılacak yeterli zaman ile sonuçlar beklenenden daha kabul edilebilir olabilir.
   
  Son düzenleme: 7 Ocak 2014