H. R. Giger Kimdir Hayatı

Konusu 'Hayat hikayeleri' forumundadır ve Nehir tarafından 13 Mayıs 2014 başlatılmıştır.


 1. H. R. Giger Hakkında Bilgi

  H. R. Giger ya da Hans Rudolf "Ruedi" Giger 5 Şubat 1940 tarihinde İsviçre'de dünyaya geldi. Sürrealist ressam, heykeltıraş ve set tasarımcısı olan Giger, tasarladığı Alien karakteri ile Görsel Efekt, En İyi Başarı Akademi Ödülü kazanmıştır.
  Farklı ve etkileyici bir tarza sahip olan H. R. Giger'ın çalışmalarından Necronomicon, Necronomicon II (1985) Omni Magazin dergisinde yer almış ve yükselişi hızla devam etmiştir. 1998 yılında Giger, Gruyères'ta bir yer alarak orayı kendi müzesi haline getirmiştir. 1962 ve 1970 yılları arasında Zürih Ticari Sanat Okulu'nda iç Mimari ve endüstriyel tasarım okudu.

  h.r.giger.jpg

  Sanata yağlı boya tablolar ve mürekkep eskizleri ile başlayan Giger "Monochromatic" adlı eserini airbrush ile tamamlamıştır. Eserlerini genellikle kabuslar, karanlık ve doğaüstü konularla işlemektedir ve genelde sürreal çalışmalar yapmaktadır. Ernst Fuchs ve Salvador Dali gibi sanatçılardan etkilenmiştir.

  İsviçre gazetesi Tages Anzeiger'da yazanlara göre H.R. Giger, 74 yaşında hayatını kaybetti. Bir düşme sonucu yaralanmadan dolayı öldüğü belirtiliyor.