Hacı Bektaş-ı Veli'nin Hayatı ve Edebi Kişiliği

Konusu 'Hayat hikayeleri' forumundadır ve Nehir tarafından 19 Ocak 2014 başlatılmıştır.

  1. Hacı Bektaş-ı Veli Hayatı ve Edebi Kişiliği

    Anadolu’nun en büyük din bilgini ve mutasavvıflarından olan Hacı Bektaş-ı Veli, 1281 yılında Nişabur’da doğdu. Hoca Ahmet Yesevi’nin talebelerinden ders aldı. Daha sonra Anadolu’ya geçerek Nevşehir’de dergahını kurdu ve müritlerini yetiştirmeye başladı. Anadolu’da ahilik teşkilatının kurulup gelişmesinde önemli katkılar yapan bir alimdir. Tasavvuf alanında şiirler yazmış, Osmanlı Devleti’nin kuruluş döneminde yöneticileri maddi manevi desteklemiştir.
    Hacı Bektaşı Veli’nin edebi kişiliği diğer tasavvuf yazarlarına göre daha özgündür. Eserlerinde din bilginlerini över, hikayelerini şiirleştirerek anlatır. Günümüze kadar ulaşan üç hece ölçülü şiiri, iki aruz ölçüsü ve bir adet mektup bulunmaktadır. Vilayetname adlı eserinde de hayatıyla ilgili hikayeler anlatmaktadır.
    Edebiyat dünyası tarafından bilinen en ünlü eseri ise Malakat’tır. Sohbetler anlamına gelen bu eserde şeytan, şeytanın vesveseleri, Hz. Adem’in yaratılışı ve Allah’ın birliği ile ilgili düşüncelerini anlatmaktadır. Sade bir dille yazılmış, her insanın anlayacağı kolaylıkta tasavvufi içerikli bir eserdir.