Haftasonu Yemek Hazırlama

Konusu 'Nefis Ev Yemekleri' forumundadır ve Elif tarafından 29 Haziran 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  HAFTASONU YEMEK HAZIRLAMA
  Birinci Gün

  Yapmak istediğiniz tarifleri seçin. Dondurulabilir olmalarından başka, farklı yemeklerde ve lezzetlerde kullanabileceğiniz türden tarifler seçin. Örneğin hazırladığınız bir tarifi, spagetti sosunda kullanabileceğiniz gibi. Aynı yöntemle pişmeyen üç veya dört farklı tarifi seçin; yoksa fırınınızda yer kalmaz.

  Tarifleri yapmadan önce onları dondurucuda saklamak için, saklama kapları gibi tüm gerekli ekipmana sahip olduğunuzdan emin olun.

  Alışveriş listesini, gittiğiniz süper markette alacaklarınızı kolayca bulabilmek için kategorilere ayırarak hazırlayın. Örneğin, taze ürünler, şarküteri tezgahı, ekmek, konserve ürünleri,süt ve süt ürünleri, donduurlmuş gıdalar, vb. gibi.

  Market alışverişine çıkın.

  Hazırlanmaya başlayın: sebzeleri,et ve/veya tavuğu yıkayıp dilimleyerek ertesi güne pişirmek için hazırlayın.
   

 2. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Cevap: Haftasonu Yemek Hazırlama

  İkinci Gün

  En sevdiğiniz müziği koyun ve ihtiyacınız olan tüm malzemeleri dışarı çıkartın. Bulaşık makinesinin boş olduğundan emin olun. Böylece yeni kirlenen bulaşıkları tekrar içine rahatça dizebilirsiniz.

  Önce en uzun pişen tarifi hazırlamaya başlayın, sonra ikinci uzunlukta pişen tarife geçin ve en sona en çabuk pişen tarifleri bırakın.

  Farklı tariflerdeki aynı adımları birleştirerek zamandan kazanın. Eğer bir tencerelik yemek için soğan kavuracaksanız, o gün yapacağınız tüm yemekler için daha çok soğan dilimleyip , kavurabilirsiniz. Aynı şekilde, farklı yemeklerinizde kullanacağınız tüm dana kıymasını bir seferde kavurun.

  Pişirdiğiniz yemei tekrar ısıtacağınız için fırından tamamen pişmeden birkaç dakika önce çıkartın.

  Kullandığınız malzemeleri işiniz bitince yıkayın. Böylece kirli tabak yığınları arasında kalıp ne yapacağınzıı şaşrımazsınız. ( Ya da en iyisi, yemek pişirirken eşinizden size yardım etmesini isteyebilirsiniz.)