Halikarnas Balıkçısı'nın Hayatı Kısaca

Konusu 'Hayat hikayeleri' forumundadır ve Lavinia tarafından 7 Ekim 2013 başlatılmıştır.


  1. Halikarnas Balıkçısı kimdir?

    Halikarnas Balıkçısı 1886 yılında İstanbul'da dünyaya geldi ve 1973 yılında İzmir'de hayatını kaybetti. Asıl adı Cevat Şakir Kabaağaçlı'dır. Ortaöğrenimini Robert Koleji'nde, yükseköğrenimini Oxford Üniversitesi Yeni Çağlar Tarihi Bölümü'nde tamamladı. Dönünce resmi bir işe girmedi. Dönemin hareketli ortamı içinde siyasal eylem ve kuruluşların uzağında kaldı. Yazarlık ve ressamlık yaptı. Cumhuriyetten sonra asker kaçaklarıyla ilgili bir yazısı nedeniyle yargılanarak kalebentliğe mahkum edildi. Üç yıllık cezasını bitirdikten sonra da gönderildiği Bodrum'dan ayrılmadı. Kentin Antikçağ'dan kalma değerlerinin ortaya çıkarılmasında büyük katkısı oldu. Serveti Fünun, Cumhuriyet, daha sonra Demokrat İzmir dergi ve gazetelerinde Halikarnas Balıkçısı takma adıyla yazdığı yazılar, öykülerle yeni edebiyat kuşağının ilgilisi çekti. Aganta, Burina, Burinata isimli romanı dönemin dergilerinde övgüyle karşılandı.

    [IMGALT=http://img.webokur.net/upl/uploads/halikarnas-balikcisi-kimdir-8489.jpg]halikarnas-balikcisi-kimdir-8489[/IMGALT]

    1947'de İzmir'e yerleşip bir süre Fuar'ın çiçeklendirilmesi işinde çalıştı. Turist rehberliği ve İzmir gazetelerinde yazarlık yaparak yaşamını sürdürdü. Sanatçı olarak da en verimli dönemine girdi. Halikarnas Balıkçısı'nın öykü ve romanlarıyla gelen tipler sadece edebiyata ilk kez geldikleri için ilginç değillerdir. Balıkçı denize bağlı olarak güzelliği, özgürlüğü, başkaldırıyı, insanoğlunun geçmişteki ve gelecekteki arayışlarını, kayıplarını, bunalımlarını, korkularını; ışığı kırar gibi kendiliğinden, alabildiğine etkin bir anlatımla ortaya koyarak çağdaş insancıl bakışla eski uygarlıklar arasındaki bağları göstermiştir.
    (Kültür Ansiklopedisi)