Özet Halit Ziya Uşaklıgil İhtiyar Dost Kitap Özeti

Konusu 'Kitap Özetleri' forumundadır ve Nehir tarafından 14 Ocak 2014 başlatılmıştır. 1. Halit Ziya Uşaklıgil İhtiyar Dost Özet

  AĞAÇ KURDU

  Bu bölümde yazar ikinci meşrutiyetten sonra ortaya çıkmış bazı devlet ve toplum sorunlarından bahsetmektedir.

  Yazar devletin her ortamda her şartta aksaksız görevini yerine getiren bir değirmen gibi görevini ifa etmesi gerktiğini toplumda çıkan görüş ayrıklarından etkilenmemesi gerektiğini ifade etmiştir.

  Yazarın bu bölümde ençok üzerinde durduğu mesele şu anda da toplumumuza musallat olmuş ahlaki yapıdaki çatırtılardır.

  Toplumu bir ağaca benzetmiştir. Nasıl bir ağacın köklerine ve bedenine musallat olmuş kurtlar o ağacı yer kurutur ve birgün küçük bir esintiyle devrilip gitmesine sebep olur tıpkı bunun gibi toplumun can damarına gençliğine musallat olmuş ahlaksızlık belasıda toplumu yer kurutur ve yıkılmasına sebep olur.

  Yazar bu konuyu kendi üslubu içinde anlatmıştır.

  KAHVE BEKLERKEN

  Bu bölümde yazar toplumun direği olan gençliğin toplumun kokuşup gitmesine sebep olabileceğini “ağaç kurdu” bölümüne parelel olarak anlatmış ve bununsebeplerini anlatmıştır.

  “Geçmişini inkar etmek”. Yazar geçmişini inkar eden bir toplumun yaşayamayacağını vurgulamış hatta o toplumu ölü kabul ettigini belirtmiştir. Bu inkarın en büyük sebebi olarakta; bilgilerin yanlış bir noktadan bozuk bir yönden yansınış olan bilgiler olduğunu söylemiştir.

  “Geçmiş ve gelecek aynı ömür kitabının iki sayfasıdır; birini yırtmak ötekini tamamlanmamış halde bırrakmak demektir.Hele ikincisini yazmak isteyenler birincisini okumamış-görmemiş bulu-nurlarsa yazacakları şey asılsız-temelsiz boş uydurma masallardan başka birşey değildir. Bu ömür kitabının ilk sayfası ne kadar hatalarla dolu olursa olsun hiç bir şey onu kendisinden sonra gelen sayfanın başlangıcı olmaktan alıkoyamaz “.

  Yazar bu kendine has ifadeleriyle güzel bir noktaya değinmiş ve aynı zamanda geçmişimizi öğrenmemiz konusuna dikkat çekmiştir