Halk Hikayesi İle Destan Arasındaki Farklar Nelerdir? Kısaca

Konusu 'Türkçe edebiyat' forumundadır ve Elif tarafından 20 Mayıs 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin


  Halk Hikayesi İle Destan Arasındaki Farklar Kısaca nedir

  Destan kelimesinin anlamı efsane, hikaye, masal demektir. Destanlarda, bir milletin başından geçen çeşitli olaylar, felaket ve saadetler, yenilgi ve başarıyla, aralarında yetişen ve bu olaylarda önemli roller alan kahramanlar, yer almaktadır.
  Türk adının geçtiği destanlar, tarihi fakat efsaneleşmiş kahramanlık olaylarını ve bunları yapanları anlatan, yani tarihi kahramanları ve onların maceralarını terennüm eden manzum hikayelerle, tarihten önce veya tarihin başlangıcı, bir milletin geçirdiği maceraları, yetiştirdiği kahramanları, tabiat, kainat ve cemiyet olayları hakkında düşündüklerini ve bunlar karşısında aldığı vazifeleri anlatan din ve kahramanlık efsaneleri ve masallarıdır.
  Halk Hikayesi ile Destan arasındaki farkları şöyle sıralayabiliriz:
  - Destanlar baştan sona nazımken halk hikayelerinde sadece konuşmalar nazımla yapılıyor. Böyle olduğu için de destanlarda tek harften kafiye yapılabilir veya iki üç dizenin kafiyeli olması yeterken halk hikayelerinde nazım azaldığı için daha çok mükemmellik bekleniyor.
  -Destanlarda çok fazla doğa tasviri yer almazken halk hikayelerinde (genellikle aşk hikayelerinde) çevre ve duygu tasvirleri artıyor.
  - Destanlarda masal kahramanı olarak bilinen perilerin yaşayışına benzer bir hayat süren destan kahramanları vardır. Oğuz Destanı’nda Oğuz’un evlendiği kızlar gibi.
  - Destanlarda düşman toplum dışından biri iken halk hikayelerinde bu artık değişmeye başlıyor. Yerleşik hayatla beraber sosyal sınıf farklılıkları statü farkları iyice belirginleşiyor ve artık bunların çatışması hikayelere giriyor. İç çatişma iç düşman görülmeye başlanıyor.
  - Destanlarda kahramanlar tek başına beşyüz kişiyi telef edebilir istediği peygamberle istediği zaman konuşabilirken halk hikayelerinde bu en fazla hızır peygamberin yardıma gelmesi şeklinde oluyor.
  Her milletin destanı yoktur. Bir milletin tabi ve milli bir destanın bulunabilmesi için, o milletin halk hayalinin efsaneler meydana getirmeye elverişli bulunduğu en eski ve iptida yaşamış olması lazımdır.