Hamile Balık Nasıl Doğurur

Konusu 'Hayvanlar hakkında' forumundadır ve Elif tarafından 8 Haziran 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Hamile Balık Nasıl Doğurur

  Biri dişi diğeri erkek en az iki adet sağlıklı balık varsa, hiç istemeseniz de dişinin hamile kalacağını belirtelim. Ancak sağlıklı bir doğum ve yavrulama olması için bazı detayları bilmek gerekir.

  Balıklarda hamilelik süresi, değişiklik göstermekle beraber, ortalama 20 gündür. Ama bu süre akvaryumun bakımı, ısısı, balıklarınızın yaşı ile sağlığı gibi bir çok faktöre göre değişebilir.

  Bir balığın hamile olduğunu anlamanın en doğru yolu, balığa üstten bakmaktır. Eğer üstten baktığınızda karnı yana doğru belirgin şekilde şişmişse, balığınızın hamile olduğunu düşünün, bu duruma karşı çeşitli tedbirler alın. Hamile dişilerin anüs bölümünde oluşan siyahlık da hamileliğin tespitinde önemli bir rol oynamaktadır. Ancak başta blackmolly olmak üzere, koyu renkli balıklar için, anüs kısmındaki siyahlığı gözlemlemek oldukça zordur.

  Bunların yanında hamile balık, hamilelik döneminde, bitkilerin arasına girme, kumun üzerine oturma, akvaryum gereçlerinin arkasına saklanma, ağır hareket etme gibi davranışlarda bulunabilir.
  Hamilelik süresince, normal şartlarda 26 - 28 derecede bulunan su ısımızı, günlük birkaç derece arttırarak 30 dereceye kadar çıkarabiliriz. Bu ısı artışı hem doğumu bir kaç gün öne çekecek hem de hamile dişi için rahat bir doğum sağlayacaktır.

  Balıklarda Doğum

  Birçok kişinin bu konuda özellikle kararsız kaldıkları bir başka konu ise, doğumun nerede gerçekleşeceğidir. Bunun için çeşitli yöntemler kullanılır.En iyi doğum ve en az yavru kaybı bol bitkilendirilmiş bir tankta sağlanabilir.

  Yavruluk, genelde V şeklinde ve plastikten yapılmış, doğan yavruların alt tarafa geçerek bir daha üste çıkmasını engelleyen bir ızgara sistemi içeren ve yine genellikle suda yüzen küçük bir kaptır.
  Canlı doğuranlar, ışığa karşı hassastırlar. Bu nedenle çevrelerinde saklanabilecekleri bir bitki olmadığında strese girerler. Bu durum yeni doğan balık yavruları için de geçerlidir. Kendilerine karşı tehlike oluşturabilecek başka bir balık olmasa bile, bitkisiz ve saklanacak yeri olmayan bir ortamda strese girerler.Bilindiği gibi Stres,canlıdoğuranların başlıca ölüm nedenidir.

  Ayrıca, hamile balıkların yavruları dünyaya gözlerini açtıklarında, içgüdüsel olarak suyun üst kısmına doğru yüzerler, bu da yavruluktaki balıkların bir bölümün, tekrar istemediğimiz şekilde doğum yapan dişinin olduğu bölüme geçerek yenmesine neden olur.
  Bir başka yöntem de,bol bitkilendirilmiş akvaryuma benzetilmek üzere, bıçak yardımı ile kıvırcık hale getirilmiş rafyanın akvaryuma atılmasıdır. Ancak bunun da sakıncalarını bilmek gerekir; Çünkü kalitesiz ürünün üzerindeki boya suya salınım yapabilir. Ayrıca Rafyanın keskin kenarları balıklara zarar verebilir. Bol miktardaki sık rafyanın içinde bulunan balık, kaçacak yer bulamayarak diğer balıkların saldırısına uğrayabilir.Balıklar rafyaya dolanarak ölebilirler.