Hamile kadının iddet süresi ne kadardır?

Konusu 'Soru ve cevaplar' forumundadır ve Lavinia tarafından 11 Ocak 2013 başlatılmıştır.

  1. İddet süresi hakkında bilgi, iddet süresi nedir, hamile kadının iddet süresi

    İddet, evliliği sona eren bir kadının yeniden evlenebilmesi için beklemesi gereken süredir. Cenâb-ı Hak gebe kadınların beklemeleri gereken süreyle ilgili şöyle buyurmuştur: “Hamile olanların bekleme süresi ise doğum yapmalarıdır.”Buna göre hamile bir kadın kocasından boşandığında veya kocası vefat ettiğinde doğum yapana kadar başka bir evlilik yapamaz. Doğumla iddeti sona erer.

    Nitekim Peygamber Efendimiz (sallallahu aleyhi ve sellem) zamanında Sübey binti Hâris (radıyallahu anhâ) hamile iken kocası vefat etmiş, kocasının vefatından on gün sonra da doğum yapmıştır. Bunun üzerine Efendimiz (sallallahu aleyhi ve sellem) ona, iddetinin bittiğini, isterse bir başkasıyla evlenebileceğini bildirmiştir.Dolayısıyla gebe kadın için kocası ölen kadının beklemesi gereken dört ay on günlük süreye veya boşanan bir kadının beklemesi gereken üç hayız müddetine itibar edilmez çünkü İbn Mes’ud (r.a) yukarıya aldığımız Talâk Sûresindeki bu âyet-i kerîmenin, ölüm ve boşama iddetlerini tayin eden âyetlerden daha sonra nazil olduğunu ve dolayısıyla onları tahsis ettiğini söylemiştir.Eğer kadın düşük yapacak olursa bakılır: Eğer ceninin uzuvları ortaya çıkmış, yaratılışı belirgin bir hâlde ise kadının iddeti sona erer. Aksi hâlde kadın duruma göre boşama veya vefat iddetine tâbi olur.İddet bekleyen hamile bir kadının, doğum yapana kadar evlilik yapamayacağını ifade etmiştik fakat evlenmek istediği kişi eski kocası olursa hüküm değişir. Boşanan bir kadının iddet müddeti içinde tekrar kendisinden hamile kaldığı eski kocasıyla evlenmesi câizdir çünkü kadının iddet beklemesi kocasının hakkıdır. Kocayı bu hakkını kullanmaktan men edecek bir şey yoktur. Ancak kadın “beynûnet-i kübra” ile yani üç talakla kocasından ayrıldıysa ne iddet süresi içinde ne de daha sonra başka bir erkekle evlenip ondan ayrılmadan tekrar ilk kocasıyla evlenmesi câiz olmaz.

    Mahkeme kararı çıkıncaya kadar mesela 1 yıl geçse, bu bir yıl içerisinde karı-koca ayrı yaşasalar da iddet bekleme süresi, mahkemenin kesin kararından sonra başlar.

    (Kadın ve Aile İlmihali - Işık Yayınları)