Hamile Kalmak İsteyenlerin Dikkat Etmesi Gerekenler

Konusu 'Hamilelik ve Çocuk Bakımı' forumundadır ve Elif tarafından 8 Ekim 2013 başlatılmıştır.

  1. Elif

    Elif Yönetici Admin

    Anne adayı dengeli ve düzenli beslenmelidir. Hamile bir bayanın beslenmesi bebeğin gelişimini direkt etkiler. Yetersiz beslenen hamilelerde bebeğin gelişimi geri kalır. Hamile bayanın aşırı kilo alması da bebeğin gelişimini olumsuz etkiler. Bu nedenle bol proteinli, vitamin ve özellikle demir, kalsiyum gibi mineralleri yeterince içeren besinler alınmalıdır. (Et, süt, yumurta sarısı, peynir, balık, tavuk, fasülye, nohut, vb.) Hamileleil süresince gaz yapıcı, fazla şekerli ve yağlı yiyecekler yenmemelidir.

    Sigara, alkol ve uyuşturucu gibi zararlı maddeler kullanılmamalıdır.Hamile bayanların sigara içmesi, doğacak bebeğin düşmesine ve yeterli gelişmemesine neden olur. Alkol ve uyuşturucu ise hamilelerde düşüğe, erken doğuma, ve doğacak bebekte gelişim yetersizliğine yol açar.

    Hamileler, doktor önerisi olmadan, ilaç kullanmamalıdır. Bu dönemde röntgen ışınlarına maruz kalmamaları, ağır yük kaldırmamaları ve ağır işlerde çalışmamaları gerekir. Hamileleiğin başından doğuma kadar doktor kontrolünde olmalıdırlar.