Hamilelerin Uzak Durması Gereken Besinler

Konusu 'Hamilelik ve Çocuk Bakımı' forumundadır ve Nehir tarafından 5 Şubat 2013 başlatılmıştır.

 1. Hamile Kadınların Uzak Durması Gereken Besinler

  Hamile kadınlar her istediğini malesef yiyemiyor. Ancak hamile kadınlar için en önemli şeyin beslenme olduğunu da biliyoruz.Günlük besin ihtiyaçlarını karşılaması hem kendi hemde bebek sağlığı için önemlidir.

  Özellikle bazı besinler hem hamilelerin sağlığına hemde bebeğin sağlığına tehlikeli sonuçlar oluşturabiliyor. Bu yüzden bazı besinlerden kesinlikle uzak durmanız gerekmektedir.

  Civalı Deniz Ürünleri

  Protein ve omega-3 yağ asitleri açısından zengin olan deniz mahsulleri bebeğin beyin gelişimi için önemlidir. Ancak bazıları yüksek seviyede cıva içerir. Cıva, bebeğin sinir sistemini olumsuz etkileyebilen ağır metallerdendir. Balığın boyu ve yaşı arttıkça içerdiği cıva miktarı da artar. Kılıçbalığı, köpek balığı ve uskumru Gıda ve İlaç Dairesi(FDA) tarafından uzak durulması gereken balıklar listesindedir.

  Pişmemiş veya Az Pişmiş Yiyecekler

  Çiğ veya az pişmiş deniz mahsulleri, balık ve et ve et ürünleri hamilelikte uzak durulması gereken yiyecekler arasındadır. Çiğ yumurta ve bununla hazırlanan soslar da tercih edilmemelidir.

  Bu yiyecekler bakteriler nedeniyle zararlıdır. Normalde bu bakterilerle savaşabilen bağışıklık sistemimiz hamilelikte yenik düşebilir.

  Pastörize Edilmemiş Gıdalar

  Pastörize edilmemiş her türlü süt ve süt ürünü hamilelikte yasaklılar listesindedir. Bu besinler gıda zehirlenmesine neden olabilir. Feta, brie, blue cheese (mavi peynir), camembert gibi peynirler bu listededir.