Hamilelikte bebek gelişimi ve doğum

Konusu 'Hamilelik ve Çocuk Bakımı' forumundadır ve webkolik tarafından 25 Nisan 2014 başlatılmıştır.

  1. webkolik

    webkolik Süper moderatör Yönetici

    Normal bir gebelik süresi yaklaşık 40 hafta olarak belirtilir. Ancak 38-42 haftalar arasında doğan bebekler de zamanında doğmuş kabul edilir. Normal doğumda, hormonların etkisiyle rahimde düzenli kasılmalar olur, rahim ağzı açılır, bebeğin içinde bulunduğu amniyon kesesi patlar. Rahim ve karın kaslarının birlikte kasılmasıyla bebek doğum kanalında ilerler ve vajinadan dışarı çıkar. Bebeğin doğumunun ardından plasenta ve amniyon kesesi de dışarı atılır. Erken doğum, doğum kanalının darolması, bebeğin pozisyonunun uygun bir şekilde olmaması gibi bazı tıbbî müdahale gerektiren durumlar da annenin karnı verahmi kesilerek bebek ameliyatla alınır. Bu ameliyata sezaryen denir.

    Normal gebelik süresinin sonunda vücut kütlesi ortalama 3000-3500 gram olan bebek doğar. Eğer bebek 2500 gramın altında kütleye sahip ise "düşük doğum kütlesi" olduğu kabul edilir. Gebeliğin 20. haftası tamamlanmadan ya da bebek 500 gramlık kütleye erişmeden önce herhangi bir nedenle gebeliğin bitmesine düşük adı verilir. Düşükler, bazı hastalıklar (hormonal bozukluklar, toksoplazmozis vb.) veya istenmeyen gebeliklerin sonlandırılması sonucu meydana gelebilir. 28-37 haftalar arasında yani zamanından önce gerçekleşen doğumlara erken doğum, gelişimini tamamlamadan erken doğan bebeklere ise prematüre adı verilir. Bu bebekler özel bir bakım ile yaşatılabilir.

    Gebeliğin 42. haftasında hala doğum gerçekleşmemişse tıbbi müdahale (suni doğum sancısı başlatılarak ya da sezaryen) ile doğum gerçekleştirilir. Böyle doğan bebeklere postmatüre adı verilir.