Hamilelikte kanama olması normal midir

Konusu 'Hamilelik ve Çocuk Bakımı' forumundadır ve Nehir tarafından 15 Ocak 2014 başlatılmıştır.


 1. gebelikte kanama olması normal mi

  Gebelik sırasında kanamaların farklı sebepleri vardır. İlk üçaylık dönemde lekelenme tarzında kanamalar genellikte embriyonun rahmetutunması sırasında olan normal kanamalar olurken 2. ve 3. üç aylıkdönemde dikkate alınması gereken durumlar olarak karşımıza çıkar.


  Hamilelik sırasında ağrısız ve lekelenme tarzındaki kanamaları kontroldönemlerinizde doktorunuza söyleyebilirsiniz. Ancak orta veya ağırşiddetli bir kanama varsa, kanamayla birlikte ağrı, adet veya titremegörülüyorsa mutlaka vakit kaybetmeden doktora gitmek gerekir.
  Gebeliği 3'er aylık dönemler ayırırsak her dönemdeki sebeplerfarklıdır. Hamileliğini bu dönemlerinde kanamaların neye işaret ettiğikonusunda Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Ayşe Duman'dan bilgi alıyoruz.
  1. Üç Aylık Dönemde
  İlk 3 aylık dönemde lekelenme şeklindeki kanamalar sıklıkla embriyonunrahime tutunması sırasında olur. Ultrasonografik olarak bebek canlı veiçeride kanama alanı yoksa genellikle sorun oluşturmaz. Yine bu dönemderahim ağzındaki kanamalarının artmasına bağlı olabilir. Tedavi edilmesigereken kanamalar düşük tehdidine bağlı olan kanamalardır.
  2. ve 3. Üç Aylık Dönemde
  İkinci yarıda görülen hafif kanamaların sebebi rahim ağzının kanlanmasıve şişmesidir. Bazen bu kanama rahim ağzı yetmezliğinin habercisiolabilir. Plasentanın aşağı yerleşmesi başlangıçta az az kanamayapabilir. Kanama erken doğumun habercisi de olabileceği için dikkatealınmalıdır. Son haftalardaki az az kanamalar doğumun habercisi olarakdüşünülebilir.