Hamilelikte röntgen çektirilir mi?

Konusu 'Sağlık Rehberi' forumundadır ve Elif tarafından 1 Ekim 2012 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Gebelikte röntgen çektirilir mi?

  Hamilelikte röntgen çektirmek sakıncalı mı?

  Anne karnındaki bebek annesinin vücudundan veya doğal kaynaklardan zaten bir miktar radyasyon alıyor. Radyasyonun ölçü birimi miligray.
  Doğal yollarla her yıl 1 - 2 mGy radyasyon alıyoruz.

  [​IMG]

  Eğer faydası zararından çoksa hamilelikte röntgen çekilebilir. Gebelikte röntgen kararı için hamileliğin gelişimi ve radyoloğun becerisi de önemli. Radyasyonun bebeğe zararlı olduğu bilinmektedir. Hamilelerin çoğu bu nedenle röntgen çektirmeyi düşünmüyor. Ama röntgenin düşünülebileceği bazı durumlar da vardır.

  Diyelim ki hamile olduğunuzu bilmiyorsunuz ve röntgen çektirdiniz.

  Burada önemli olan iki konu var. Birincisi, hangi bölgenin röntgeni çekilecek? İkincisi, işlem ne kadar sürecek?Radyasyon doğrudan alt karnı hedef almıyorsa, radyasyonun dozunun düşük olduğundan eminseniz problem yok. Diş röntgeni, bacak ve kol röntgeni buna örnek verilebilir.

  Akciğerlerinizin röntgeni çekilecekse, göğüs bölgesine uygulanan az miktarda radyasyon bile bebeğinizi etkileyebilir. Hamileyseniz ve röntgen çektirmeniz gerekiyorsa mutlaka doktora danışmalısınız. 1 - 2 mGy ne size ne de bebeğinize zarar vermez ama 10 mGy’den sonrası çok tehlikeli. Düşük ihtimali artıyor.

  5. - 10. hafta arasında 5 - 10 mGy’nin etkileri görülmeyecek kadar az. 10 mGy üstünde alınan doza bağlı anomaliler oluşmaya başlıyor.

  11. - 17. haftalarda 5 - 10 mGy’nin etkisi yine fark edilmeyecek kadar az. 10 mGy’den fazlası IQ hasarlarına neden oluyor.

  18. - 27. haftalarda röntgene dair belirtiler 10 mGy’den sonra ortaya çıkıyor.

  28. haftadan sonra risk anne ve bebek için eşit.

  5 mGy’den az radyasyona maruz kalmak hamilelikte riskli değil. 5 mGy radyasyon dozu için 20 adet röntgen çektirmek gerektiğini belirtelim. Bacağınız kırılırsa ya da acil diş röntgeni çektirmeniz gerekirse size zarar vermeyecek dozda radyasyon alıyorsunuz.

  Röntgen çektirmeden önce bilmeniz gerekenler:

  - Radyasyon içermeyen başka test olmaz mı?

  - Röntgen çektirmezsem ne olur?

  - Röntgen çektirmem acil mi? Bekleyemez mi?

  Hamile olduğunuz kesinse röntgen çektirmeyi doğum sonrasına ertelemek en doğrusu.
  20 mGy’ye kadar radyasyon çok ciddi sonuçlar doğurmuyor.
  Doktorunuza ve radyoloğunuza doza ilişkin sorular sorabilir, bilgi almak isteyebilirsiniz.

  (Alıntı)