Hamilelikte Uyulması Gereken Kurallar ve Hususlar

Konusu 'Hamilelik ve Çocuk Bakımı' forumundadır ve Lavinia tarafından 6 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. Hamilelikte dikkat edilmesi gerekenler

  Hamilelik anne adayları için oldukça önemli bir süreçtir. Bu süreçte anne adaylarının dikkat etmesi gereken bir takım hususlar vardır. Hamile bayanların dikkat etmesi gereken en önemli konu beslenmedir. Annenin normal miktarda kilo alması ve bebeğin gerekli besin maddelerini alabilmesi için beslenme önemlidir.
  Hamilelikte lifli besinler tercih edin. Ayrıca C vitamini ve kalsiyum bakımında zengin gıdalar tüketmeye özen gösterin. Bol bol su için. Hamilelik boyunca 10-12 kilodan fazla kilo almamaya çalışın.
  Hamilelik döneminde ilaçlara da dikkat edilmesi gerekiyor. Bu dönemde alınan ilaçlar sadece anneyi değil bebeği de etkiler. Bu nedenle hamilelik döneminde doktoruna başvurmadan ilaç kullanmayın (ağrı kesiciler de dahil).
  Hamilelik sırasında sigara, alkol, uyuşturucu gibi maddelerden kesinlikle uzak durun. Çay, kahve, kola gibi içecekleri aşırı tüketmekten kaçının.
  Hijyen ve temizlik kurallarına dikkat edin. Çünkü bu dönemde alınacak enfeksiyon ve hastalıklar bebeği de etkiler.
  Haftada en az bir kez ayakta; duş alır biçimde, ılık su ile banyo yapın.
  Diş bakımına özen gösterin. Sabah uyanınca, akşam yatmadan önce ve her öğünden sonra yumuşak fırça ile, yavaş hareketlerle dişlerinizi fırçalayın.
  Doktor muayene zamanlarına ve tahlil zamanlarına geciktirmeden zamanında uymaya özen gösterin.
  Doktor önerileri doğrultusunda egzersiz ve spora gebelikte mutlaka vakit ayırın.
  Röntgen ışınlarından uzak durun. Her türlü tetkik ve inceleme yapılmadan önce kadın-doğum uzmanınıza danışın.
  Pamuklu iç çamaşırları giyinin ve iç çamaşırlarınızı günlük olarak değiştirin. Bol ve rahat giysiler seçin. Günlük işleriniz sırasında kendinizi yormayın. Uzun süre ayakta durmayın.
  Sarkmayı önlemek için çok sıkı olmayan askılı, pamuk dokumalı sutyen giyin, dolgunluğu önlemek için hafif parmak dokunuşları ile masaj yapın