Hammurabi Yasaları Hakkında Kısa Bilgi

Konusu 'Ödevmatik' forumundadır ve Ceren tarafından 15 Haziran 2013 başlatılmıştır.

 1. Ceren

  Ceren Süper moderatör

  Hammurabi Yasaları Hakkında Kısa Bilgi
  Hammurabi yasaları babil uygarlığına aittir.
  Hammurabi (d. MÖ 1793? - ö. MÖ 1750) Babilin altıncı kralıydı. Hammurabi, Sümer ve Akkadları fethederek, Babil İmparatorluğu'nun ilk kralı olmuştur. Böylece Babillerin Mezopotamya üzerinde hegemonyasını kurmuştur. Babil kralı Hammurabi'nin (MÖ 1728-MÖ 1686) çeşitli meselelerde verdiği kararlar, Esagila Tapınağı'na dikilen bir taş üzerine Akatça dilinde yazılmıştı.

  Bazı kanun cümleleri

  Bir hırsız duvar delerek bir eve girmişse, o deliğin önünde ölümle cezalandırılır ve gömülür.
  Bir evde yangın çıkar ve oraya yangını söndürmeye gelen bir kimse evin sahibinin malında göz gezdirip evin sahibinin malını alırsa, kendisi de aynı ateşe atılır.
  Adam kendisine bir çocuk veren karısından ya da kendisine bir çocuk veren kadından ayrılmak isterse, o zaman karısına çeyizini geri verir ve çocuklarına baksın diye tarlanın, bahçenin ve malların bir kısmının kullanım hakkını verir. Çocuklarını büyüttüğü zaman çocuklara verilenlerden bir parça, oğlanınkine eşit olan bir parça da ona verilir. Ondan sonra kalbinin erkeği ile evlenebilir.
  Bir adam bir kadın alır da bu kadın ona bir kadın hizmetçi verirse ve çocuklarına bakarsa; ancak, buna rağmen adam başka bir kadın almak isterse ona izin verilmez; bu adam ikinci bir kadın alamaz.
  Bir adam bir çocuğu evlatlık alır ve oğlu olarak ona ismini verirse ve onu besleyip büyütürse,büyümüş bu çocuk bir daha geri istenemez.
  Bir adam başka bir kişinin özgürlüğünü kısıtlayacak hareket ederse aynı ceza ona verilir.
  Bir kişi hırsızlık yapsa eli kesilir , tecavüz etse ölüm cezası ya da erkeklikten men edilir.
  Babasını döven evladın iki eli kesilir.
  Bir adamın gözünü çıkaranın gözü çıkarılır
  Birisini suçlayan ispata mecburdur.İspat edemezse ölüm cezasına çarptırılır.
  Bir tapınakta veya hükümdar hazinesinde hırsızlık yapan ölümle cezalandırılır.