Hangi bölgemizde deprem riski fazladır ?

Konusu 'Türkiyem' forumundadır ve webkolik tarafından 6 Ocak 2013 başlatılmıştır.

 1. webkolik

  webkolik Süper moderatör Yönetici

  Türkiye'nin hangi bölgelerinde deprem riski daha fazla?

  Deprem Riski En Fazla Olan 1. Derece Deprem Bölgeleri İlleri : Türkiye'de 3 ana kırık hat vardır. Bu kırıkların en büyüğü Kuzey Anadolu fay hattıdır. Ülkemizdeki depremlerin %52'si bu kırık hat üzerinde olmaktadır. İkinci büyük hattımız ise Ege bölgesinde bulunmaktadır.
  Gediz bölgesi ile Menderes akarsularının bulunduğu yerlerin alçak ve yüksek kırıklıkları bu bölgede oluşan depremler de ülkemizdeki depremlerin %33 'ünü oluşturmaktadır. Son büyükdeprem kırığımız da Doğu Anadolu fay hattıdır. Bu fay hattı üzerindeki depremler %13' dür.

  Buna göre ülkemizde en fazla deprem Kuzey Anadolu ve Batı bölgesinde, en az deprem de Doğu Anadolu bölgesinde gerçekleşmektedir.

  Türkiye'de günümüzde 3 farklı bölgenin büyük deprem riski taşıdığı belirtiliyor.Bir tanesi Bingöl ile Elazığ Palu arasındaki geçen yüzyıllarda kırılmayan Doğu Anadolu fayının bir bölgesidir.
  Öteki de 1600'lü yıllarda kırılan Ege bölgesinde Aydın ilinden Denizli'ye uzanan ve Denizli'den de batıya Kuşadası'na doğru ilerleyen Menderes Vadisi'nin kuzeyinde kalan fay hattı.
  Üçüncüsü de Erzincan'da meydana gelen 1939 depremi .1992 yılında meydana gelen depremde ise 1939 yılında kalan fayın 30 kilometrelik küçük bir kısmını kırdı. Ama kırılmayan Tanyeli denilen yerden Karlıova'ya giden 100 kilometrelik bir fay hattı var.

  Depremlerin büyüklüğü, fay hattının eski olmasına yani yaşına göre farklılık gösterir. Eğer ki kırık eski ise küçük depremler, ama eğer kırık genç yani yakın zamanlı ise büyük depremler üretmektedir.