Hangi hayvanlar yumurtlayarak çoğalır

Konusu 'Hayvanlar hakkında' forumundadır ve Elif tarafından 6 Mayıs 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Hangi hayvanlar yumurta ile çoğalır?

  Yumurtlayarak Çoğalan Hayvanlar

  Bazı hayvanlar yavrularını kuluçkaya yatarak, yumurtlayarak dünyaya getirir. Aşağıda bu tür yani yumurtlayan hayvan cinsleri hakkında bilgilere yer almaktadır.

  Kuşlar

  Kuşların sabit bir vücut sıcaklıkları olur. Vücutlarının bütünü tüylerle kaplı olan canlılardır. Ön azaları kanatlara dönüşmüştür. Kuşların kemikleri uçmada kolaylık sağlamak amacıyla oldukça hafiftir. Kuşlar Yumurtlayarak çoğalırlar. Yumurtlayarak çoğalan hayvanlar: atmaca, deve kuşu Kartal, güvercin, leylek, şahin ve martı gibi..

  Sürüngenler

  Sürüngenler de Yumurtlayarak çoğalan canlılardır. Vücut sıcaklıkları değişkendir. Bu türün tamamı akciğer solunumu yapar. Örnek olarak; kertenkeleler, yılanlar, Kaplumbağalar ve nesli tükenen timsahlar bu sınıfın üyeleri arasındadır.

  Balıklar

  Balıklar sadece suda yaşayan ve solungaçları ile solunum yapan, genellikle yumurta ile üreyen omurgalı hayvanlar grubundadır. Ancak bütün balık türleri için geçerli değildir. Çünkü, köpek balığı, balina, yunus gibi balık türleri doğurarak çoğalan balık türleridir. Çift yaşayışlılarda olduğu gibi çok miktarda yumurta yaparlar. Yumurtadan çıkıp, sağ kalarak ergin hale gelenler oldukça azdır. Yumurtlayarak çoğalan balıklara örnek; Kefal, Alabalık, Çinekop, Sazan balığı sayılabilir.

  Balıklarda bazı aykırı türler de bulunmaktadır. Mesela kedi balıklarında yumurtalar dişi balığın içerisinde olgunlaşır. Engerek yılanı gibi onlar ise doğum yapıyor sanılabilir. Yumurtlayarak çoğalan hayvanlardan özellikle Omurgasızlar genellikle yumurtlayarak çoğalırlar. Yumurtadan çıkan yavrular çoğunlukla yetişkinlere benzemezler ve ancak bir kaç aşamadan geçtikten sonra kendi türlerine benzerler. Bunun aksi durumlar da söz konusudur, yumurtadan direkt olarak yetişkinlerine benzeyerek çıkan türler de mevcuttur.