Hangi osmanlı padişahının kalbi macaristanda aranmaya başlanmıştır

Konusu 'Soru ve cevaplar' forumundadır ve admin tarafından 8 Ekim 2013 başlatılmıştır.


 1. Hangi osmanlı padişahının kalbi macaristanda aranmaya başlanmıştır

  Macaristan basını, Türkiye'nin girişimini ''Türkler Sultanın kayıp kalbinin peşinde'' başlığıyla duyurdu. Başbakanlığa bağlı Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) ile Macaristan'ın Zigetvar kenti arasında yapılan bir anlaşmayla, bundan 450 yıl önce Kanuni Sultan Süleyman'ın Zigetvar önlerinde hayatını yitirmesinin ardından iç organlarının defnedildiği türbe ortaya çıkarılmaya çalışılacak.
  Macar arkeolog ve tarihçileri tarafından oluşturulan bir ekiple sürdürülecek çalışmalar Türkiye tarafından finanse edilecek.
  Aradan geçen yıllar içinde tamamen kaybolan türbenin izinin bulunabilmesi çalışmalarına ve de Zigetvar şehrindeki Osmanlı anıtlarının ve kalenin restorasyonu için Ankara 2 milyon Euro'nun üzerinde bir maddi kaynak oluşturulduğunu açıkladı. 1566 yılında Osmanlı ordusu Zigetvar kalesini kuşatmış, ancak kalenin ele geçirilmesinden birkaç gün önce Kanuni hayatını kaybetmişti.
  Kanuni Sultan Süleyman'ın vefatı ordudan saklanmıştı. Padişahın naaşı daha sonra İstanbul'a götürülüp orada defnedilmiş olsa da, iç organları Zigetvar şehri yakınında, Osmanlı ordusunun karargâhının bulunduğu bölgede toprağa verilmişti. Daha sonra da bu mezar bir türbe haline gelmişti.[/B
   
  Son düzenleme: 8 Ekim 2013