Hareket Enerjisinin Elektrik Enerjisine Dönüşümü

Konusu 'Kimya' forumundadır ve Lavinia tarafından 26 Ocak 2013 başlatılmıştır.  1. Hareket Enerjisinden Elektrik Enerjisine Dönüşüm

    Hareket enerjisini elektrik enerjisine çevirmek indüksiyon akımı ilemümkün olur.Jeneratörler bu ilkeyle çalışır. İndüksiyon akımı : Bir akım makarası (bobin) içerisinden bir mıknatıs geçirildiğinde ya da makara içerisindeki bir mıknatıs uzaklaştırıldığında makaradaki iletken telden elektrik akımı geçtiği gözlenir. Oluşan bu akıma indüksiyon akımı denir.* İndüksiyon akımı oluşmasının nedenitelin çevrelediği yüzeyden geçenmanyetik alan çizgilerinin sayısının değişmesidir.

    Alternatif akım ve doğru akım jeneratörleri : Çok sarımlı bir çerçeve manyetik bir alan içerisinde (mıknatıs kutupları arasında) döndürülürse çerçevenin oluştuğu alandan geçen manyetik alan çizgileri her yarım turda bir yönü ve* şiddeti değişen bir elektrik akımı elde edilir. Bu tip elektrik akımına alternatif akım (değişken yönlü akım), alternatif akımı üreten jeneratöre ise alternatif akım jeneratörü denir.

    Alternatif akım jeneratörünün iletken tele bağlı olan bilezik kısmı yarım turda bir telden geçen akımın yönünü değiştirecek*şekilde değiştirilirse tek yönlü elektrik akımı üretilir. Bu tip elektrik akımına ise doğru akım (tek yönlü elektrik akımı), doğru akımı üreten jeneratöre ise doğru akım jeneratörü denir.