Harezmi kimdir, Harezminin hayatı

Konusu 'Hayat hikayeleri' forumundadır ve Elif tarafından 4 Mart 2014 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Harezmi, Türk asıllı bir ilim adamıdır. Asıl adı Ebu Abdullah Muhammed b. Musa'dır. Harezm'de doğduğu için lakabını bu şehrin adından almıştır. Cebirin kurucusudur. Bu konuda yazdığı kitabının adı ''Kitabü'l Cebr Vel Mukabele'' dir. Batı'da ''algebra'' ve ''algebre'' adları da aynı kökten gelmektedir.
  Harezmi-kimdir-Harezminin hayati.jpg
  Harezmi, kendi döneminin ilim merkezi olan Bağdat’a bilim öğrenmek için gitti. Bağdat’ta bir bilimler akademisi olan Darülhikme’de görev yapan Harezmi, matematik, astronomi ve coğrafya alanında değerli çalışmalarda bulunmuştur.
  Harezmî, ilk kez, birinci ve ikinci dereceden denklemleri analitik bir metodla; bir bilinmeyenli denklemleri de cebirsel ve geometrik metodlarla çözmenin kuralllarını veyöntemlerini tespit etti. Matematikte ilk defa sıfır rakamını kullanan Harezmî, cebir bilimini metodik vesistematik olarak ortaya çıkarmıştır. Kendinden önceki cebire ait konuları, tekrar ilk kez ‘cebir’ adı altında sistemleştirmiştir.

  Harezmi, matematik, astronomi ve coğrafya alanında birçok eser yazmıştır.Yeryüzünün çapına ait hesaplarını Kitâbu Sûreti’l-Arz isimli kitabında topladı. Bu kitapta, Nil Nehri’nin kaynağını açıklayan Harezmî, Batlamyus’un astronomik cetvellerini de düzeltmiştir. Güneş ve ay tutulmasına dair konuları inceleyerek topladığı Zîcü’l-Harezmî isimli eserinde ise, astronomi içingerekli trigonometri bilgi vecetvellerini de verdi. Harezmî, 850'de Bağdat’ta hayatını kaybetti.Tarihi kaynaklarda üç oğlu olduğu belirtilir ve bunların hepsi de matematik ilmi üzerinde ciddi çalışmaları ile tanınır.
   
  Son düzenleme: 4 Mart 2014