Harita çiziminde yeryüzü şekillerini göstermek için kullanılan en yaygın yöntemler

Konusu 'Ödevim var' forumundadır ve Lavinia tarafından 31 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. Yeryüzü şekilleri haritaya geçirilirken izdüşümleri alınır. Bu yüzde haritalarda kabartı ve çukurluklar gösterilemez. Haritalarda yeryüzü şekillerinin yükselti ve eğim gibi fiziki özelliklerini göstermek için bazı çizim yöntemleri geliştirilmiştir. Bunlardan başlıcalarını aşağıda okuyabilirsiniz.

  1) İzhohips Yöntemi: Deniz seviyesinden itibaren aynı yükseltiye sahip noktaların çizgilerle birleşmesi sonucunda oluşturulan iç içe kapalı dairelerdir.

  2) Renklendirme Yöntemi: Eş yükselti eğrileriyle birlikte kullanılan bu yöntemde daha anlaşılır olması için yükselti ve derinlik basamakları farklı renklerde boyanır. Hangi renklerin hangi yükselti aralığını gösterdiği haritaların işaretler bölümünde belirtilir.

  3) Tarama Yöntemi: Tarama yöntemi ile yapılan haritalarda, yer şekilleri kısa, kalın, sık ya da ince, uzun, seyrek çizgilerle taranmış olarak gösterilir. Eğim arttıkça taramaların boyları kısalır, sıklaşır ve kalınlığı artar. Eğimin az olduğu yerlerde ise taramalar uzar, seyrekleşir ve incelir. Taramanın yapılmadığı yerler ise düzlükleri göstermektedir. Tarama yöntemi ile harita yapımının zor olması, yükselti, eğim bulma gibi hesaplamaların yapılamaması gibi nedenlerden dolayı bu yöntem günümüzde kullanılmamaktadır.

  4) Gölgelendirme Yöntemi: Gölgelendirme yönteminde, Güneş ışınlarının yer şekilleri üzerine 45 derece açı ile geldiği kabul edilerek arazi yapısı gösterilir. Bu yöntemde gölgelerin açık veya koyu oluşu arazinin eğimi hakkında bilgi verir. Gölgelerin koyulaştığı yerlerde eğim azalır.

  5) Kabartma Yöntemi: Kabartma yöntemi ile yapılan haritalarda, yükseltiler belli oranda küçültülür. Yer şekilleri kabartılarak gösterilir. Yer şekilleri üç boyutlu ve gerçeğe en yakın olarak bu yöntemle gösterilir.