Hat sanatının sanatçıları kimlerdir?

Konusu 'Hayat hikayeleri' forumundadır ve Elif tarafından 30 Eylül 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Hat sanatçıları hakkında bilgi

  Şeyh Hamdullah (1429-1520) Türk hat sanatının kurucusu sayılır. Hat sanatı, Hafız Osman,Rakım Efendi,Şevki ve Sami Efendi gibi sanatkarların hizmetleri ile son halini almıştır.

  Hat sanatı sanatçıları kimdir

  Osmanlı Devleti'nin 31. padişahı olan Sultan Abdülmecid, 1839-1861 yılları arasında yaşadı. Hattatlıkta Mahmud Celâleddin Efendi'nin yolundan gitti ve döneminin en iyi sanatkârlarından olan Tahir Efendi'den dersler aldı. Dolmabahçe ve Ortaköy Camileri'ndeki bütün yazıları o yazdı. Bugün müzelerde ve diğer camilerde çok sayıda eseri bulunan Sultan Abdülmecid'in üzerinde 'Allah' ve 'Muhammed' sözlerinin yer aldığı bu hattı şimdi Topkapı Sarayı'nda muhafaza ediliyor.

  Türk hat sanatının en büyük isimlerinden olan Mustafa Rakım 1757'de Ünye'de doğdu, 1826'da İstanbul'da hayatını kaybetti. Hatatlığı kendisi gibi önde gelen bir hattat olan ağabeyi İsmail Zühdü Efendi ile Derviş Ali'den öğrendi. Aynı zamanda ressamdı ve Üçüncü Selim'i tahta çıktığı sırada gösteren bir de tablo yapmıştı. Osmanlı tuğrasını da derleyip ölçülü bir şekle sokan Mustafa Rakım çok sayıda levhası vardır.