Hava Kirliliğinin Çevre ve İnsanlar Üzerindeki Olumsuz Etkileri

Konusu 'Bilgi bankası' forumundadır ve Lavinia tarafından 2 Ocak 2013 başlatılmıştır.

  1. Hava kirliliği nedeniyle çevrede birçok doğal olmayan reaksiyon meydana gelirken insan sağlığı da büyük bir tehdit altındadır. Organik bileşikler olan karbonmonoksit, kükürtdioksit, azot gibi birçok zararlı etken solunum esnasında akciğerlere kadar ulaşarak insan sağlığını tehdit eder.

    Taşınan bu organik bileşiklerin çevre ve insan sağlığına etkileri bir hayli fazladır. Örneğin karbonmonoksit oksijen yetersizliğine neden olarak oksijene bağlı olarak çalışan tüm yaşamsal fonksiyonlara zarar verirler. Diğer bir zararlı organik bileşik türü kükürtdioksit her yıl tonlarca atmosfere karışmaktadır. Zararlı bir bileşik olan kükürtdioksit solunum yolu enfeksiyonları, bronşit ve astım gibi hastalıkların oluşumuna neden olur.

    Hava kirliliğinin çevreye olan etkileri ise yeşil alanların giderek azalması, iklim değişiklikleri ve yaşamsal alanların azalması olarak sıralanabilir. Ayrıca hava kirliliği doğadaki her şeyi yıpratıcı ve eskitici etki gösterir. Yeşil alanların, bitkilerin ve ağaçların gelişimini etkiler.