Hayatın anlamı sözlerde gizli

Konusu 'Türkçe edebiyat' forumundadır ve Elif tarafından 8 Aralık 2012 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Hayatın anlamı sözlerde gizli..

  Dünyada konuşan yegane canlı türü biz insanlar söylediğimiz sözlerle kelimelerin enerjisini hayata akıtırız. Sözlerimiz sihirlidir çünkü hayatta karşılaştığımız sorunları çözmede, zihnimizi kullanmada ve hatta hastalıklara varıncaya kadar her konuda olayların akışını etkiler.Duygularımız, düşüncelerimiz gibi kelimelerimiz de enerjidir.Birilerine karşı kullandığımız pozitif kelimeler pozitif enerji verirken, negatif kelimeler de negatif enerji akıtır. Çoğumuz farkında olmadan negatif düşüncelerle yaşıyoruz.Bunun sonucu olarak negatif düşüncelere kapılıyoruz. Hayata karamsar bir gözle bakıp nedense hep en kötü şeylerin olmasını bekleriz.Bu düşündüklerimizi hayata geçirme gücüne sahip olduğumuz için de gerçekleşeceğine inandığımız negatif durumlar, büyük olasılıkla gerçeğe dönüyor.Gerçekten büyük bir güçtür bu.Peki bu gücü neden olumlu şeylerin gerçekleşmesi için kullanmayalım.
  [​IMG]
  Kişiyi güçlendiren, pozitif olumlu düşünceye yönlendiren cümleler sıkıntıları yok edebileceği gibi hayatı anlamlı kılar.Negatif kalıplaşmış düşünceleri kırabilmek ve olumluları ile değiştirebilmek bizim elimizde.Yapmamız gereken bilinç altımızda yatan olumsuz düşünce ve duyguları fark edip bunları olumlu düşüncelere çevirmek

  Sözlerin gücü bilimsel olarak da kanıtlanmıştır. Bugün bilim dünyası, hastalıkların negatif düşünce ve duygulardan çıkan bir dengesizlik ve huzursuzluk olduğunu kabul ediyor.İşte olumsuz düşüncelere çok fazla kapılmak vücudumuzda hastalıkları da beraberinde getiriyor. Oysa ki kelimelerimizi dikkatli ve özenle seçerek kullandığımızda olumlu düşüncelere, duygulara sahip olabileceğimiz gibi hem bedenen, hem de ruhen sağlıklı olabiliriz.Çok basit aslında,sadece ağzımızdan çıkan sözlere dikkat ederek olumsuz duygu ve düşüncelerimizi olumluları ile değiştirebilir ve birçok hastalığa karşı gelebiliriz.
  Tıp dünyasına destek amaçlı buna benzer bir çok metod günümüzde hala kullanılmaktadır.Akupunktur, meditasyon, yoga, bioenerji, masaj bunlardan sadece birkaçı.
  Ağzımızdan çıkan sözlerdeki gizeminin farkında olup olumlu sözleri hayatınızın tüm alanına sihir ve mucizeleri getirmek için kullanabiilriz.Çünkü sözler kelimelerin enerjisini hayata akıtarır. Kainatta hayal edebilecek her şey enerjiden oluşur.Dolayısıya kelimelerimiz de enerjidir. Pozitif kelimelerimiz bize pozitif enerji aktarırken, negatif kelimeler de negatif enerji yükler.

  İnsan hissettiklerini, zihnindeki düşüncelerini, isteklerini, ideallerini veya korkularını, konuşmalarında yansıtır. Bir insanın nasıl bir ruh haline sahio olduğu,dengeli olup olmadığı,sarf ettiği sözlerden büyük ölçüde pekala anlaşılabilir.Dürüst mü, samimi mi, güvenilir mi yoksa kötü niyetli mi olduğu da konuşmalarından anlaşılır. Bir nevi konuşmada sarf edilen sözler, insanların karakterlerini yansıtır.
  Kutsal kitabımız Kuran da bile sözlerin ne kadar önemli olduğu şu ayetle bildirilmiştir.Yüce Allah;
  "Eğer Biz dilersek, sana onları elbette gösteririz, böylelikle onları simalarından tanırsın. Andolsun, sen onları, sözlerin söyleniş tarzından da tanırsın. Allah, amellerinizi bilir." Muhammed Suresi, 30

  İnsanları tanımada sözleri önemli rol oynar.Hayata bakış açısı, inançları, fikir ve düşünceleri konuşmasına bakılarak anlaşılır.Konuşulan sözler, art niyetli insanları deşifre ettiği gibi, güzel ahlaklı insanların da tanınmasında önemli bir ölçüdür. İki yüzlü insanlar için ''Özü başka, sözü başka'' dediğimiz çok olmuştur.

  İşte bu bilgiler ışığında düşünerek güzel söz söylemenin, en güzel şekilde hayata geçirmenin ve yaşam boyunca bu konuda kararlılık göstermenin ne kadar önemli olduğunu görüyoruz. Yaşanılan hayatın bir anlamı olduğunu hissetmek huzur verecektir.Hayat dair ve sözlerin gizli ektisi hakkındaki bu detayları güzel bir şarkının sözleriyle noktalayalım.

  Nağme gönlün eseri sanma sazda gizlidir
  Bestenin güzelliği önce sözde gizlidir

  Güzel sözün gönülden çıkışıdır mesteden
  Dudaktan kalbe gidip yakışıdır mesteden
  (webokur.net)
   

 2. Cevap: Hayatın anlamı sözlerde gizli

  çok güzel bir yazı, yüreğine sağlık.

  bazen insan hissettiklerini anlatacak kelimeleri bulmakta güçlük çekiyor.